Nowy numer 16/2018 Archiwum

Lekarz za darmo także dla nieubezpieczonych

Rząd wykonał pierwszy krok do objęcia opieką medyczną wszystkich Polaków. Dostęp do niej nie będzie wymagał opłacania składek. Taką propozycję wprowadzono do projektu dot. bezpłatnych leków dla seniorów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta cytuje opinię ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który twierdzi, że ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków.

"Tyle nazwisk w systemie do weryfikacji uprawnień zapala się na czerwono. To ponad 5 proc. obywateli. W tej grupie jest wiele młodych osób, które pracują, ale nie mają etatu" - zaznacza cytowany przez gazetę szef resortu zdrowia.

W trakcie kampanii wyborczej PiS obiecywał, że z systemu ubezpieczeniowego przeniesie zdrowie do budżetowego, tak aby każdy miał zagwarantowaną opiekę medyczną. Ma temu towarzyszyć likwidacja NFZ na przełomie 2017 i 2018 roku - czytamy w artykule.

Dodanie do projektu wprowadzającej bezpłatne leki dla osób starszych propozycji szerszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej jest pierwszym krokiem w tym kierunku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

« 1 »

Zobacz także

 • onasobie
  10.02.2016 10:19
  Zupełnie nie rozumiem ludzi, którzy się oburzają, że ci którzy nie płacą składek mogą korzystać z opieki lekarskiej bezpłatnie. Dlaczego sie oburzają? Przypomina mi to przypowieśc o gospodarzu, który wszystkim zapłacił po równo a ci co najdłużej pacowali oburzali się.
  Argumenty za powszechną bezpłatną opieką zdrowotną:

  1. Zdrowe społeczeństwo i bezpieczne jest priorytetem państwa, bo bez tego kazdy grosz w kieszeni będzie na darmo. Na darmo drogi, firmy i wszystko inne. Bo nic wam nie przyjdzie z waszych pieniędzy jak dopadnie was choroba, jak zacznie się epidemia albo inne coś.

  2. Ludzie, którzy się nie leczą, bo ich nie stać, nawet na ubezpieczenie społeczne, też chorują. Oczywistym jest miłosierdzie i pomoc a nie oburzanie się. Jakim trzeba być człwoiekiem aby nie starać sie pomóc innemu człowiekowi w cierpieniu, choćby nawet sobie na to zasłużył. Ci ludzie choruja i chodzą między wami "sprawiedliwymi, ubezpieczonymi" i wy od tych ludzi, macie szansę się zainfekować, bo oni nie mogą się leczyć. Jakie to banalnie proste by być zainteresowanym aby obok nas byli zdrowi inni. To jest wasz interes pomijając szlachetność. Więc drodzy oburzeni na fakt by leczyc wszystkich, nie tylko jesteście niemiłosierni, ale zwyczajnie glupi, bo występujecie przeciw własnym interesom.
 • Gość
  10.02.2016 14:23
  mam mieszane uczucia, bo z jednej strony są sytuacje ekstremalne, a z drugiej nie chciałabym, żeby niepodleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu stało się regułą. Też chętnie zrezygnuję ze składek, bo i tak niemal zawsze musze korzystać z pomocy prywatnej, więc de facto płacę dwa razy. Rozpoczęłabym jednak od obowiazkowych składek zdrowotnych, a także na ubezp. rentowe i wypadkowe, chciaż niższych, ale od każdej formy umowy dotyczącej zdobywania przychodów. Reszta (emerytalne i wypadkowe) niech sobie jest na wniosek. Ale te 5 mln osób to mi się w głowie nie mieści, przecież moje ubezpieczenie obejmuje także dzieci, małżonka, a dzieci (niepełnoletni) tak w ogóle podlegają ubezpieczeniu niezależnie. Więc 5 mln dorosłych? Uczący się podlegają, renciści, emeryci i objęci zasiłkiem dla bezrobotnych też, więc kto to jest...? A może to pracujący zagranicą?
  doceń 2
 • Paula
  10.02.2016 19:35
  w tej grupie jest również mój 10 letni syn nie ma ubezpieczenia wszystko 100% płatne "bo rodzice pracują za granicą"
 • Marwel
  11.02.2016 11:50
  Byłoby to idealne. Tyle zmartwień z głowy. Opłacamy te durne składki, z lekarza korzystamy 1-2 razy w roku, a potem po zalogowaniu na stronie NFZ okazuje się, że od 2 lat leczymy się na raka i ślepotę. Gdzie tu sens?! Zarabiają na tym oszuści, a pacjenci czekają miesiącami na wizytę.
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama