Stoiber do Merkel: niszczysz Europę

dodane 18.01.2016 07:14

PAP |

Były premier Bawarii Edmund Stoiber zarzucił kanclerz Angeli Merkel, że swoją polityką migracyjną "niszczy Europę". Otwarcie na własną rękę we wrześniu granicy dla uchodźców było jego zdaniem dużym błędem i doprowadziło do kryzysu w UE.

"Podobnie jak Horst Seehofer (obecny premier Bawarii - PAP) uważam otwarcie na własną rękę granicy za ciężki błąd. Ta decyzja doprowadziła do absolutnego europejskiego kryzysu" - powiedział Stoiber w wywiadzie, który ukazał się w poniedziałek w dzienniku "Sueddeutsche Zeitung".

"Zdefiniowaliśmy ten problem, nie pytając innych europejskich rządów, jako problem europejski, otworzyliśmy granice i zażądaliśmy ustalenia kwot (uchodźców), jednak nasi europejscy partnerzy zdecydowanie je odrzucają" - powiedział Stoiber.

Jego zdaniem rząd Merkel "postawił inne kraje europejskie przed faktami dokonanymi". "Ciężkim błędem jest to, że Niemcy patrzą na wszystko ze swojego punktu widzenia" - ocenił bawarski polityk. "Uważamy, że inni widzą kryzys w identyczny sposób. Ale tak nie jest. Inni nie chcą podążać tą samą drogą" - powiedział Stoiber.

Bawarski polityk ujawnił, że podczas spotkania z Merkel z władzami rządzącej w Bawarii CSU na początku stycznia powiedział szefowej rządu, że "niszczy Europę".

Stoiber wyjaśnił, że polityka Merkel, której głównym elementem jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE, jest "trudna do wykonania i wymaga dużo czasu". "Konieczny jest plan B" - powiedział były premier Bawarii. "Musimy zabezpieczyć naszą granicę i przestrzegać aktualnego prawa. Na naszych granicach panują obecnie warunki bezprawne. Nie wiemy nawet, kto wjeżdża do naszego kraju" - skrytykował.

Stoiber opowiedział się za "całkowitym zamknięciem" niemieckiej granicy dla imigrantów. "Nie wejdzie nikt, kto wjeżdża z bezpiecznego kraju trzeciego. Wtedy Europejczycy bardzo szybko zobaczą, że problem uchodźców jest problemem europejskim" - powiedział Stoiber.

Polityk zaznaczył, że Merkel nie ma dużo czasu na zmianę polityki - "najwyżej do końca marca". "Merkel musi zmienić swoją politykę, gdyż w przeciwnym razie Niemcy i Europa musza liczyć się ze zgubnymi następstwami" - podkreślił. Jeżeli to nie nastąpi, po wyborach lokalnych w połowie marca "dojdzie do konfliktu" - ostrzegł Stoiber, dodając, że "CSU nie odpuści".

W połowie marca odbędą się wybory do parlamentów w trzech krajach związkowych - Saksonii-Anhalcie, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. Chrześcijańscy demokraci obawiają się, że ze względu na kontrowersyjną politykę Merkel stracą głosy na rzecz populistycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Stoiber kierował rządem Bawarii w latach 1993-2007, sprawując w latach 1999-2007 równolegle funkcję szefa CSU. Obecnie 74-letni polityk jest honorowym przewodniczącym bawarskiej partii. Nadal uważany jest za osobę wpływową w Bawarii. CSU od miesięcy krytykuje politykę rządu i domaga się zmiany kursu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | MIGRACJE, NIEMCY, UCHODŹCY

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Anna Panna 18.01.2016 21:16
Niezalogowany użytkownik I co na to powie rozmiłowany w uchodźcach papież Franciszek?

Jak nic ta krytyka go zmartwi...
Plusów: 0 AH 18.01.2016 13:59
Niezalogowany użytkownik
Może pani Merkel ,tak jak p Tusk, myślą że rządzić państwem to uprawa marchewki w własnym ogródku?
Plusów: 3 Krzysiek 18.01.2016 10:13
Niezalogowany użytkownik >>Otwarcie na własną rękę we wrześniu granicy dla uchodźców<< NAJEŹDŹCÓW muzułmańskich, to jest wg mnie prawidłowa definicja tego co niemiecka władza zrobiła. Własnych obywateli na granicach trzepali równo, łącznie ze ściąganiem butów - a tu co - nagle dwie lewe rączki do kontrolowania granicy wobec muzułmańskich poborowych (jak ich określił EUROSTAT - ponad 700 tysięcy wjechało ich do Niemiec).

wszystkie komentarze >