Rating Polski spada

dodane 15.01.2016 19:52

PAP |

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest negatywna. Złoty gwałtownie się osłabił.

Rating Polski spada   Henryk Przondziono /Foto Gość Kurs złotówki wobec obcych walut gwałtownie osłabł

Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. "Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej" - napisano w uzasadnieniu decyzji.

S&P poinformował, że perspektywa negatywna oznacza, iż w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jak jeden do trzech", że w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań". Agencja obniżyła krótko- i długoterminowy rating w walucie krajowej do "A-/A-2" z "A/A-1".

Obniżenie ratingu spowodowało gwałtowne osłabienie złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

Ministerstwo finansów nie chciało komentować sprawy. "W związku z decyzją agencji ratingowej Standard & Poor's Ministerstwo Finansów informuje, że ogłosi komentarz w tej sprawie po zapoznaniu się z decyzjami pozostałych agencji ratingowych, które to decyzje mają być ogłoszone w dniu dzisiejszym" - wyjaśniono w komunikacie MF.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | FINANSE, GOSPODARKA, RATING

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 MarianNowak 16.01.2016 23:57
ten problem bierze się z tego, iż jest demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności. Wszyscy którzy mają długi w walutach obcych, w tym frankowicze, polskie firmy i nasz rząd, będą odtąd płacili więcej, tracimy jako naród, bo będziemy musieli wydać więcej na obsługę zadłużenia zagranicznego
Plusów: 0 Irlandia 16.01.2016 14:41
Niezalogowany użytkownik sa jednak zasadnicze różnice. Za RWPG wszystkiego było za mało. Nie tylko towarów ale i ludzi. Absolwenci dostawali nakaz pracy a ci którym się to nie podobało szli do hufców pracy. Dzis a Unii jak ci się nie podoba nadmiar towarów i ludzi możesz wyemigrować na Zachód.
Plusów: 0 nadi 16.01.2016 13:48
Niezalogowany użytkownik KUPIŁAM JUŻ WAKACJE ,ABYM NIE MUSIAŁA DOPŁACAĆ , BO RACHUNEK WYŚLE PANU PREZESOWI
Plusów: 4 Orwell 15.01.2016 23:08
Zgadnijcie w czyich rękach są tego typu agencje? Odpowiedź: Naszych starszych braci w wierze.

wszystkie komentarze >