• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • 80 proc. Polaków akceptuje religię w szkole

  BP KEP

  dodane 01.09.2015 12:25

  Z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce wynika, że ponad 80 proc. Polaków akceptuje nauczanie religii w szkole.

  28 sierpnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. nauczania religii, które 25 lat temu powróciło do polskiej szkoły. Organizatorami konferencji byli: Komisja Wychowania Katolickiego KEP, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce oraz Biuro Prasowe KEP.

   Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, przypomniał o niezbywalnym prawie rodziców do religijnego wychowania swoich dzieci, co wynika m.in. z postanowień Konkordatu (art.12). Zwrócił on również uwagę na teologiczne i pedagogiczne założenia związane z edukacją religijną, a także jej wymiar humanistyczny i kulturowy.

  Lekcje religii w szkole wpisują się w ewangelizacyjną misję Kościoła – podkreślił ks. prof. Piotr Tomasik z Biura Programowania Katechezy KEP. Zwrócił uwagę, że nauczanie religii w polskiej szkole ma wyraźne umocowanie prawne także w Konstytucji RP.

  Mgr Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce (ISKK) zaprezentował wieloletnie badania dotyczące organizowania nauczania religii, które wykazują, że jest ona zjawiskiem społecznie stabilnym. Z badań ISKK wynika, że ponad 80% Polaków akceptuje nauczanie religii w szkole. Przygotowanie zaś nauczycieli religii nie odbiega od standardów ogólnego przygotowania nauczycieli innych przedmiotów - podkreśliła dr Aneta Rayzacher-Majewska (UKSW).

  Podczas konferencji zwrócono uwagę na konieczność współpracy środowisk wychowawczych: rodziny, szkoły i parafii. Podejmując wychowanie religijne, nie można poprzestać tylko na szkolnym nauczaniu religii. Trzeba je uzupełnić o katechezę parafialną, a jeszcze bardziej o katechezę rodzinną.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • r.
   01.09.2015 21:14
   A ja chciałabym się dowiedzieć na jakiej próbie została przeprowadzona ankieta...Bo wydaje mi się, że na osobach, które wychodziły z niedzielnej mszy św. Ogólne nastroje społeczne są zupełnie inne.
   Brak rzetelności dziennikarskiej...przypadek? Nie sądzę....niestety.
  • Tomurianin
   02.09.2015 08:40
   Większość rodziców akceptuje religię w szkole dla świętego spokoju. Gdyby "religia" nie była finansowana z budżetu sytuacja była by zupełnie inna.Poza tym, jeśli już, to nauka religi powinna przedstawiać wszystkie religie....
   Tak samo gyby zlikwidować fundusz kościelny - okazało by się ile to procent katolików jest w Polsce. Myślę, że z 10% jak nie mniej.
  • ANIA
   02.09.2015 18:15
   80%....!!! TO TAK SIĘ MA DO PRAWDY JAK TO ŻE , W POLSCE 90% TO WIERZĄCY KATOLICY...!!! JAK WSZYSTKO CO MÓWIĄ HIERARCHOWIE...!!!PRZYKŁAD :KOMOROWSKIEMU DOSTAŁO SIĘ RZEKOMO ZA IN VITRO ,A TAK NAPRAWDĘ CHODZIŁ O USUNIĘCIE GO I CAŁĄ PLATFORMĘ ,BO ZAGROŻONY BYŁ FUNDUSZ KOŚCIELNY.A ONI BEZ PIENIĘDZY NIE POTRAFIĄ ŻYĆ...!!!
  • ANIA
   02.09.2015 19:19
   " BARDZO, BARDZO DZIĘKUJĘ"...!!! ZA WYŚWIETLENIE MOJEJ WYPOWIEDZI. CZYM SIĘ RÓŻNICIE OD CENZURY KOMUNISTYCZNEJ ? NICZYM ,WIĘC JESTEŚCIE GORSI OD NICH ,BO TU WYSTĘPUJECIE JAKO PRZEDSTAWICIELE KOSCIOŁA... IDENTYCZNIE JAK EPISKOPAT. NIE WIECIE ILE STRACILIŚCIE !!!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół