Nowy numer 18/2024 Archiwum

Bracia broni

Niemcy i Francja bronią interesów. Skądże, nie tylko swoich. Również rosyjskich.

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał o irytacji wśród ukraińskich polityków. Wywołały ją naciski przywódców Niemiec i Francji na parlament w Kijowie, by ten zmienił ustawę o decentralizacji władzy tak, by była zgodna... z oczekiwaniami Rosji, ma się rozumieć. Oczywiście chodziło o zapewnienie wpływu Moskwy na regiony opanowane przez tzw. separatystów.

Dzień przed głosowaniem sama niemiecka kanclerz i francuski prezydent mieli dzwonić do szefa ukraińskiego parlamentu i wyraźnie domagać się zapisu, który w praktyce jest na rękę Rosjanom. Nacisk, jeśli faktycznie był – a tak twierdzi wiceprzewodnicząca parlamentu Ukrainy –  okazał się skuteczny: w ostatniej chwili wprowadzono zmianę, która mówi, że "kształt lokalnego samorządu w określonych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego ustalony zostanie w odrębnej ustawie".

Tymczasem okazuje się, że projekt "odrębnej ustawy" już istnieje: daje on Moskwie wszystko to, czego się domagała: samorząd dla obszarów opanowanych przez separatystów wraz z własną milicją oraz uprzywilejowanymi relacjami z Rosją.

To jasne, że Rosja jest potrzebna Zachodowi na dłuższą metę: nie tylko z powodu kontaktów gospodarczych, ale również dla skutecznego rozgrywania konfliktów, choćby na Bliskim Wschodzie. Nie miejmy jednak złudzeń, że dla tych interesów wielcy tego świata są gotowi poświęcić tylko Ukrainę. Pogląd polskiego prezydenta wyrażony w pierwszym zagranicznym wywiadzie, że NATO (a raczej jego najsilniejsi gracze) traktuje Polskę wyłącznie jako strefę buforową (w domyśle: a nie kraj, którego NATO będzie bronić), wcale nie jest przesadzony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny