Nowy numer 18/2024 Archiwum

Polska ma prawo do odszkodowania za wojnę

Wbrew obiegowym opiniom, nie istnieje dokument, w którym Polska zrzeka się reparacji. Chodzi o kwotę blisko 3 bilionów złotych.

Pracująca tuż po wojnie na terenie Polski komisja oszacowała straty naszego kraju w wyniku działań wojennych na kwotę 49 miliardów ówczesnych dolarów amerykańskich. Odszkodowanie miało być wypłacone przez państwo-agresora, czyli Niemcy. Polska jednak nigdy nie otrzymała tych pieniędzy, gdyż narzucone przez Moskwę komunistyczne nielegalne władze PRL ustnie zrzekły się reparacji wojennych.

Polskie MSZ twierdzi, że w 1969 roku wydano oficjalny dokument potwierdzający wcześniejsze ustne deklaracje władz PRL. Jednak nikt w resorcie nie zna nawet daty dziennej wydania tego dokumentu. Mówi się jedynie o roku 1969 jako dacie jego sporządzenia.
 
Dokumentem, na który powołuje się MSZ, zainteresował się dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Naukowiec zaznacza, że zrzeczenie się przez Polskę reparacji było umową międzynarodową. Aby taki układ nabrał mocy prawnej, musi być on wyszczególniony w Rejestrze Sekretarza Generalnego ONZ.
 
Kostrzewa-Zorbas postanowił to sprawdzić. Okazuje się, że zrzeczenie się przez Polskę odszkodowań za II wojnę światową nie zostało zarejestrowane. Naukowiec pisze o tym w artykule "Biliony dolarów za II wojnę światową", opublikowanym w najnowszym numerze tygodnika "W sieci".
 
– Nieistnienie dokumentu w archiwum oryginałów w głównej siedzibie ONZ na Manhattanie rozstrzyga o skutku prawnym. Skutek nie powstał – komentuje dr Kostrzewa-Zorbas.
 
W tej sytuacji Polska ma otwartą drogę do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. A kwota jest niemała, bo wynosi mniej więcej 9-krotną równowartość budżetu RP na 2014 rok.  Dobrze wykorzystane prawie 3 biliony złotych pozwoliłyby nie tylko zbudować gęstą sieć autostrad czy szybkich linii kolejowych, ale również na wiele innych inwestycji, które pozwoliłyby nam dogonić cywilizacyjnie Europę Zachodnią. Pytanie: czy Niemcy potrafiliby stanąć na wysokości zadania i z honorem symbolicznie naprawić szkody, jakie wyrządzili Polsce w czasie wojny. Symbolicznie, bo życia 6 milionom zamordowanych Polaków nie przywrócą żadne pieniądze.

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera