Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sami tego chcieliście

Niska frekwencja w wyborach uzupełniających do Senatu była tym, o co niedawno władza apelowała.

Od poniedziałkowego poranka nie milkną utyskiwania na niską frekwencję w wyborach uzupełniających do Senatu. Utyskują głównie środowiska Platformy Obywatelskiej, widząc w tym ogólnie postępujący upadek odpowiedzialności obywatelskiej, a szczególnie przyczynę własnej porażki.

Jednak czy to nie właśnie Platforma Obywatelska zaledwie rok temu zaangażowała machinę propagandową w celu zniechęcenia ludzi do udziału w wyborach? Referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz stało się dla partii władzy okazją do formułowania osobliwych teorii na temat obywatelskiej roli nieobecności przy urnie. Teorie te zostały wsparte rozdawanymi potencjalnym nie-wyborcom T-shirtami, znaczkami i torbami z napisami „Nie idę na referendum”.

 „Niepójście na referendum też jest wyborem” – mówiła wtedy główna zainteresowana, a sam premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że „warszawiacy w swojej przewadze wyrażą wotum zaufania dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, odmawiając udziału w referendum”.

Choć referendum dotyczyło Warszawy, w tej gorszącej kampanii brała udział cała Polska. A w przekazie pozawerbalnym odkładał się komunikat: Bądź odpowiedzialny, nie idź na wybory.

Chcieliście, to macie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka