Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kapitał ma narodowość

Lepiej późno niż wcale. Nasz rząd wreszcie zrozumiał, że rosyjski biznes w polskim gazie to nie nasz interes.

Rosyjski biznesmen Michaił Fridman, związany z Władimirem Putinem, stracił koncesję na poszukiwania gazu i ropy w Polsce. A dokładniej mówiąc: nie przedłużono mu koncesji. Decyzję formalnie podjął wiceminister środowiska i główny geolog kraju. Co ciekawe i ważne – decyzja została podjęta ze względów bezpieczeństwa państwa. Wiceminister wprost przyznał, że powodem jest sytuacja na Ukrainie i „agresywna polityka gazowa” Rosji.

Ta wiadomość bardzo cieszy – w końcu bowiem rząd zaczyna funkcjonować w realu. A w realu jest jasne, że tak jak kapitał ma narodowość (wbrew naiwnym teoriom liberalnym i wyznawcom „czystego” wolnego rynku), tak są narodowości, które z kapitału czynią broń polityczną i gospodarczą.

Nie zmienia to faktu, że ani Michaił Fridman, ani żaden inny rosyjski oligarcha nie powinien był nigdy zostać dopuszczony do udziału w poszukiwaniu strategicznych dla bezpieczeństwa Polski surowców. Nie dlatego, że „nie lubimy Rosjan”, tylko dlatego że – delikatnie mówiąc – ich biznes w polskim gazie to nie nasz interes. I nawet jeśli rząd reaguje zbyt późno – lepiej późno niż wcale.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny