• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Kościół nie może się obrażać na świat!

  KAI

  dodane 01.04.2014 16:20

  Kard. Nycz zwraca uwagę na konieczność ewangelizacji współczesnej kultury - takiej jaką ona jest. Od 29 marca jest członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury. - Nie możemy zamykać się getcie! - apelował metropolita warszawski. Kard. zwrócił także uwagę na problem inkulturacji.

  W Papieskiej Radzie ds. Kultury kard. Kazimierz Nycz będzie się zajmował sprawami obecności Kościoła w kulturze i problemem ewangelizacji kultury i poprzez kulturę. "Ewangelia, która nie staje się elementem kultury, nie jest Ewangelią głęboko przyjętą" - zaznaczył metropolita warszawski.

  Kard. Nycz przyznał, że ewangelizacja kultury to trud, jednak nie możemy przed nim uciekać. "Nie da się ewangelizować poza kulturami i poza Kulturą, nie da się ewangelizować nie podejmując trudu ewangelizacji kultury" - mówił. Kard. Nycz przyznał także, że "istnieje taka pokusa, żeby tego trudu nie podejmować, ponieważ kultura jest nieprzyjazna chrześcijaństwu". Przestrzegł jednak przed tworzeniem kultury alternatywnej. "Kościół nie może się obrażać na świat, musi iść do tego świata i do tej kultury - taką jaka ona jest. Jeżeli stworzymy własną kulturę, to będziemy ją tworzyć tylko dla pewnej grupy, części świata, a przecież Kościół jest posłany do wszystkich" - zauważył.

  Jak dodał kard. Nycz, jest to jedno z najważniejszych zadań Kościoła. Dotyczy to szerzej problemu inkulturacji. "Pojawiają się coraz głośniejsze pytania, czy wolno nam zawozić chrześcijaństwo do Japonii, do Azji, do Afryki w opakowaniu kultury europejskiej. Azja nie zna filozofii tomistycznej, europejskiej. A ona jest podstawą naszej teologii" - zauważył metropolita.

  Jak dodał, "inkulturacja to trudny problem, na który zwracał uwagę także papież Franciszek pytając, czy nie powinniśmy przemyśliwać ciągle na nowo, w jakiej formie kulturowej i jakiej formule słownej powinno się głosić ewangelię w Japonii czy w Afryce" - wyjaśniał zagadnienie kard. Nycz.

  Decyzję o członkostwie kard. Kazimierza Nycza w Papieskiej Radzie ds. Kultury ogłosiło 29. marca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

  Od czasu swej nominacji kardynalskiej w 2010 r. Arcybiskup Metropolita Warszawski jest już członkiem dwóch Kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ds. Duchowieństwa.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • ksadamkaczor64
   01.04.2014 16:40

   Katolicy - zdaniem papieża Franciszka - są zbyt leniwi, by wyjść i głosić Ewangelię.

   A TY POSTANOWIŁEŚ (aś) JUŻ, DOKĄD ZANIESIESZ CHRYSTUSA???

   Żeby nie było wątpliwości to Jezusowe "Idźcie i nauczajcie" dotyczy każdego z nas ochrzczonych. "Wszyscy jesteśmy wezwani do tego misyjnego «wyjścia». Każdy chrześcijanin i każda wspólnota winni rozeznać, jaką drogą powinni kroczyć zgodnie z wezwaniem Pana, jednak wszyscy jesteśmy zaproszeni do przyjęcia tego wezwania: wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferie potrzebujące światła Ewangelii" (papież Franciszek)
   "Bycie chrześcijaninem nie oznacza tego, żeby zostać prawnikiem lub lekarzem chrześcijańskim. Bycie chrześcijaninem jest darem, który pozwala nam iść naprzód z mocą Ducha Świętego głosząc Jezusa Chrystusa. Duch Święty, który jest w nas pobudza nas nieustannie do głoszenia Jezusa Chrystusa" (papież Franciszek)

   Boże zapal w nas Twój Płomień,
   ześlij Ducha, ześlij Ogień!
   Niech Miłości żar
   wypali w naszych sercach Twój ślad.
   Naznaczeni Krwią Przymierza,
   chcemy krzyczeć: JEST NADZIEJA!
   Niech usłyszy świat,
   Baranek zginął by ocalić nas. http://przystanekjezus.pl/galeria2013/

  • Czytelnik
   01.04.2014 18:38
   Polszczyzna w nagłówku tego artykułu pozostawia wiele do życzenia... Czy w redakcji nie ma osób, które potrafią poprawnie pisać? Albo nie ma innych osób, które sprawdziłyby twórczość swoich kolegów? Szkoda, bo katolickie portale powinny świecić przykładem w każdej dziedzinie, a już z pewnością w dziedzinie języka... Pozdrawiam.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół