• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Zobacz czapy na Marsie

  PAP

  dodane 01.04.2014 07:31

  W kwietniu będą panowały bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa, Saturna, Ceres i Westy. Używając teleskopu, będzie można zobaczyć czapy suchego lodu na biegunach Czerwonej Planety.

  "Kwiecień to dokonały czas do podziwiania Marsa, bo opozycja tej planety przypada na dzień 8 kwietnia. Czerwona Planeta osiąga jasność -1,5 magnitudo, a więc staje się odrobinę jaśniejsza od najjaśniejszej gwiazdy naszego nieba, czyli Syriusza. Marsa widać przez całą noc w konstelacji Panny. Warto skierować na niego teleskop, bo duża średnica tarczy pozwala dojrzeć jej szczegóły np. czapę polarną" - mówi PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej. 1 kwietnia w Warszawie Słońce wzeszło o godzinie 6.11, a zaszło o 19.10. Pod sam koniec miesiąca wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5.08, a zachód o 20.00. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

  Wenus świeci jako Gwiazda Poranna w konstelacji Wodnika. "Godzinę przed wschodem Słońca odnajdziemy ją niziutko, bo niespełna pięć stopni nad wschodnim horyzontem" - opisuje Olech.

  Warunki do obserwacji Jowisza powoli zaczynają się pogarszać. Planetę widać już tylko w pierwszej połowie nocy. Wciąż świeci ona w konstelacji Bliźniąt, a jej blask sięga -2,0 magnitudo.

  Przez prawie całą noc można podziwiać Saturna, którego widać w konstelacji Panny. Świeci on z jasnością porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie (0,2 magnitudo).

  Merkury, Uran i Neptun znajdują się na niebie stosunkowo blisko Słońca, przez co ich obserwacje w kwietniu są albo bardzo trudne, albo niemożliwe.

  "Dysponując sporym teleskopem amatorskim, możemy pokusić się o poranne obserwacje planety karłowatej - Plutona. Warunki takiej obserwacji nie są jednak łatwe, bo wznosi się on około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Inna planeta karłowata, czyli Ceres w kwietniu przebywa w opozycji, przez co warunki do jej obserwacji są bardzo dobre. Odnajdziemy ją w konstelacji Panny, a jej blask wynosi około 7,0 magnitudo, co oznacza, że dojrzymy ją przez małą lornetkę" - dodaje astronom.

  W kwietniu w opozycji znajduje się także planetoida Westa. Świeci ona na niebie w odległości kilku stopni od Ceres i jest od niej jaśniejsza. Doświadczeni obserwatorzy, w dobrych warunkach, są w stanie dojrzeć ją gołym okiem.

  W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów, które utworzone zostały przez kometę C/1861 G1 Thatcher. Radiant roju, czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wznosi się wysoko nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Moment tegorocznego maksimum przypada na 22 kwietnia około godziny 20 naszego czasu. W obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się w ostatniej kwadrze.

  Kolejność faz Księżyca jest w kwietniu następująca: pierwsza kwadra - 7 IV o godz. 10.31, pełnia - 15 IV o godz. 9.43, ostatnia kwadra - 22 IV o godz. 9.52 i nów - 29 IV o godz. 8.14. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 23 kwietnia o godzinie 2.20, a najdalej - 8 kwietnia o godzinie 16.52.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ASTRONOMIA, NAUKA

  Zobacz także

  • marek
   02.04.2014 12:58
   Nie ma żadnego Marsa, Plutona, czarnych dziur, antymaterii i innego badziewia. Wszystkie zdjęcia rzekomych powierzchni planet i krążących po orbicie satelit, które publikuje NASA, to kłamstwo. Proszę poszperać wśród filmików na youtube, gdzie wiele jest analiz transmisji ze stacji ISS. To jedna wielka mistyfikacja. Lotów na księżyc w latach 1968-1972 też nie było. Zastanawialiście się państwo dlaczego przez ostatnie 42 lata nie było żadnych lotów na księżyc? A przecież technika ogromny poczyniła postęp. Robią z nas idiotów, półmózgów.
   Ziemia jest płaska jak stół, drodzy państwo. Oto prawda, przewijająca się na kartach Pisma Świętego zresztą.
  • FZjjlTRLD
   27.10.2015 10:19
   czasami tak jest, że trzeba zakończyć dzień wyjąc w sufit. Po protsu tak trzeba i już, bo inaczej następny dzień nie będzie tym spokojniejszym i lepszym
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół