• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Amerykanie szpiegują Europejczyków

  PAP

  dodane 01.07.2013 13:01

  01.07. Berlin (PAP/Reuters,dpa) - Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie wkrótce rozmawiać z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat doniesień o działaniach amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), wymierzonych w Unię Europejską i jej kraje członkowskie.

  Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, podkreślając, że "podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne". Wskazał, że potrzebne jest pełne wyjaśnienie tej kwestii i "w razie potrzeby jednomyślna i bardzo wyraźna reakcja europejska".

  Zaakcentował, że Niemcy chcą porozumienia o wolnym handlu między UE a USA, ale "wymaga to wzajemnego zaufania".

  "Jeśli potwierdzą się informacje o szpiegowaniu przedstawicielstw dyplomatycznych Unii Europejskiej i poszczególnych krajów europejskich, to jasno powiemy, że podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne" - podkreślił Seibert, dodając, że minęły już czasy zimnej wojny.

  Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział z kolei, że dyrektor tego resortu ds. politycznych spotka się w poniedziałek z ambasadorem USA w Berlinie.

  Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze NSA obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. "Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

  Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

  Jak podał "Spiegel", z udostępnionej mu statystyki wynika, że na terenie Niemiec każdego dnia NSA uzyskiwała dostęp do średnio 20 mln rozmów telefonicznych i 10 mln kontaktów przez internet, przechwytując metadane, czyli informacje na temat tego, kiedy i między kim nastąpiło konkretne połączenie. Metadane te gromadzi elektroniczne archiwum agencji w Fort Meade pod Waszyngtonem.

  Dla porównania, z terenu Francji NSA odbierała codziennie przeciętnie tylko 2 mln metadanych. Tajne dokumenty wskazują, że zainteresowania Amerykanów koncentrowały się na węzłach łączności w południowych i zachodnich Niemczech - zaznaczył "Der Spiegel". Tygodnik twierdzi, że działania NSA mogły sięgać aż po osobę kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

  Wyjaśnień w sprawie doniesień tygodnika "Der Spiegel" zażądały już od USA m.in. Komisja Europejska oraz władze Niemiec i Francji.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: NIEMCY, SŁUŻBY, UE, USA

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół