• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Film o rotmistrzu Pileckim pod znakiem zapytania

  PAP

  dodane 05.03.2013 17:44

  31,5 tys. zł przyniosła dotychczas zbiórka funduszy na film o rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze ruchu oporu, uciekinierze z Auschwitz, zgładzonym przez komunistów - podało stowarzyszenie Auschwitz Memento, które chce zrealizować dokument.

  Koszt realizacji filmu na ok. 215 tys. zł oszacował szef rady programowej stowarzyszenia Bogdan Wasztyl.

  W 2006 r. Ryszard Bugajski wyreżyserował telewizyjny spektakl "Śmierć rotmistrza Pileckiego" - artystyczny zapis ostatnich miesięcy życia rotmistrza. Stowarzyszenie zamierza natomiast zrealizować pełnometrażowy dokument o jego życiu i działalności.

  Auschwitz Memento promuje pomysł m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook. Aby rozpropagować akcję organizuje także wyprawę szlakiem ucieczki rotmistrza oraz dwóch współwięźniów związanych z ruchem oporu - Edwarda Ciesielskiego i Jana Redzeja, z niemieckiego obozu Auschwitz. Polacy uciekli w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.

  Stowarzyszenie przyjmuje już zgłoszenia do udziału w wyprawie. Jej uczestnicy wyruszą z Oświęcimia 26 kwietnia. Przejdą przez Alwernię i Wieliczkę do Nowego Wiśnicza, gdzie dotrą 2 maja. "Może znajdą na trasie jakieś ślady (bohaterów z 1943 r. - PAP), może poznają potomków rodzin, które pomagały uciekinierom z Auschwitz. Śmiałkom towarzyszyć będzie nasza ekipa filmowa" - podało stowarzyszenie.

  Stowarzyszenie rozpoczęło publiczną zbiórkę funduszy na film jesienią ubiegłego roku. "Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. (...) Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem" - apelował wówczas Wasztyl.

  Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

  Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie - każdy na swój sposób - starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.

  Stowarzyszenie zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 r., "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Wybrane dla Ciebie

  • Aga
   06.03.2013 07:26
   Na takie wartościowe filmy powinny iść pieniądze z abonamentu RTV!
  • czytelnik
   06.03.2013 12:07
   Koniecznie trzeba propagować w każdym środowisku znajomość życia tego patrioty, wśród wszystkich, starych i młodych.
   Jego jednoznaczna postawa moralna
   i praktyczne umiejętności stanowić powinny i mogą duchowe wsparcie dla przyszłych pokoleń. Pobudza najlepsze dążenia Polaków , mobilizuje do działania społecznego w oparciu o prawdę.Prawdziwy autorytet, wyjątkowy człowiek, którego premier Cyrankiewicz bał się jako świadka niecnej roli komunistów w obozie( w tym własnej), więc nieoficjalnie wydał na niego wyrok.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół