• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • „Być solą ziemi"

  KAI

  dodane 02.12.2012 16:28

  Dziś, w pierwszą niedzielę Adwentu, wraz z początkiem nowego roku liturgicznego, Kościół w Polsce rozpocznie realizację programu duszpasterskiego, którego hasłem są słowa „Być solą ziemi".

  Jego główne cele to nowa ewangelizacja, rozbudzenie ducha apostolskiego świeckich i formowanie ich do przemieniania świata i służby ubogim. Dlatego można się spodziewać, że w całym kraju powstawać będą kolejne parafialne zespoły Caritas.

  Program kładzie nacisk na chrześcijańskie świadectwo. Jest to także jeden z tematów przewodnich Roku Wiary, który Benedykt XVI rozpoczął 11 października – w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.

  Wśród zadań na nadchodzący czas – wynikający zarówno z programu duszpasterskiego jak i rozpoczętego w październiku br. Roku Wiary wskazuje się na na organizowanie spotkań i debat także z tymi, którzy nie dostąpili łaski wiary, ale nie są obojętni na pytania, które są ważne dla ludzi religijnych, np. o sens życia i jego kres.

  Niezbędna jest stała formacja duchowieństwa w oparciu o dokumenty soborowe i Katechizm – zwrócił uwagę przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Zachęcił, by na szczeblu diecezji organizować nabożeństwa pokutne za grzechy przeciwko wierze.

  Podczas rozpoczynającego się nowego roku duszpasterskiego, Kościół w Polsce pragnie uwrażliwić wierzących na ich odpowiedzialność za przekaz wiary młodemu pokoleniu, zwłaszcza bierzmowanym. Chodzi też o chrześcijańskie świadectwo małżeństw i rodzin oraz obecność wiernych świeckich w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, kulturalnym i medialnym.

  Wedle wskazań Komisji Duszpasterstwa KEP najbliższy rok będzie także czasem umacniania i rozszerzania działalności Parafialnych Zespołów Caritas, czasem troski o chrześcijańskie przeżywanie niedzieli oraz okresem, w którym polscy chrześcijanie, tak jak dotychczas, dadzą wyraz zaangażowaniu na rzecz misji i solidarność z prześladowanymi za wiarę w Chrystusa.

  Ponieważ jednym z celów Programu duszpasterskiego roku 2012/13 jest rozbudzanie ducha apostolskiego wiernych świeckich, dzielenie się wiarą, a w październiku br. odbył się Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji, Kościół w Polsce zachęca do refleksji na temat tego, czym jest nowa ewangelizacja.

  Episkopat Polski w marcu br. określił, że „nowa ewangelizacja skierowana jest przede wszystkim do tych wiernych, którzy mimo przyjętych sakramentów świętych zaprzestali praktykowania wiary".

  Kościół w Polsce pragnie też ożywić "struktury komunijne", czyli różnego rodzaju rady skupiające także świeckich, np. parafialne i diecezjalne rady duszpasterskie, parafialne rady ekonomiczne, rady społeczne przy biskupie diecezji.

  W tym celu w dniach 14-15 września 2013 r.odbędzie się w Licheniu I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich. Warto wspomnieć, że we wrześniu br. odbył się w Licheniu I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich pod hasłem „Rozpoznanie – Dialog – Współpraca. Idźcie i wy do winnicy mojej”.

  Program duszpasterski „Być solą ziemi” kończy trzyletni (2010-2013) cykl pracy Kościoła w Polsce, w myśl hasła „Kościół domem i szkołą komunii”. W roku 2010/2011 realizowano program pod hasłem: „W komunii z Bogiem”, zaś w roku liturgicznym 2011/12 temat brzmiał: „Kościół naszym domem”.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Malwina
   02.12.2012 23:27
   I jak tu być solą ziemi.
   Bylam na imieninach dzisiaj . Wszyscy obecni sa wierzący i chodzą do Kościoła. Ale nie zgadzają się z nauczaniem Kościoła ani z nauczaniem Papieża. Nie bedą słuchać tego co mówi Kosćiół. Popieraja in vitro , itd. Wypoowiadali się z lekceważeniem o księżach .ludzie po 50-ce . Ja byłam jedną osoba w opozycji . Zostałam uznana za nawiedzoną i a jedynie twierdziłam ,ze naszym obowiązkiem jest sluchac i wprowdzać w zycie nauczenie Koscioła , Zasmuciam sie tym wszystkim . Nic z tego nie rozumiem . Co się z tymi ludzmi dzieje. Nigdy te podziały i spory nie ustaną .Nigdy . Po prostu nie ma żadnej dyskusji . A koleżanka szczyciła się tym ze jest Legionie Maryi i jutro idzie na Jerycho.????
   Pocieszcie mnie .
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół