• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • B. szef gwatemalskiej policji aresztowany

  PAP

  dodane 01.09.2012 19:37

  Policja szwajcarska aresztowała Erwina Sperisena, szefa policji gwatemalskiej w latach 2004-2007, oskarżonego o liczne morderstwa pozasądowe, gwałty, uprowadzenia, rabunki i utworzenie struktury mafijnej w szeregach policji.

  Erwina  Sperisen, który był poszukiwany międzynarodowym listem gończym, ma obywatelstwo gwatemalskie i szwajcarskie. Aresztowany w piątek były szef policji jest jednym z trzech byłych wysokich funkcjonariuszy gwatemalskich oskarżonych przez powołaną w 2006 roku Międzynarodową Komisję do Walki z Bezkarnością w Gwatemali (CICIG) o stworzenie wewnątrz policji i wojska przestępczej struktury mafijnego typu.

  Dokonywała ona potajemnych egzekucji więźniów niewygodnych dla władz bez wyroku sądowego. Według aktu oskarżenia sam Sperisen jest osobiście odpowiedzialny za śmierć lub „zniknięcie" wielu więźniów. CICIG oskarżyła Sperisena i kilku innych wysokich eks-funkcjonariuszy gwatemalskich, wśród nich byłego ministra spraw wewnętrznych Carlosa Vielmana, o to, że należeli do organizacji przestępczej działającej w msw i policji, która dokonywała morderstw na więźniach.

  „Organizacja ta prowadziła przed długi czas zbrodniczą działalność polegającą na dokonywaniu mordów, handlu narkotykami, praniu brudnych pieniędzy, porwaniach ludzi, wymuszeniach i rabowaniu narkotyków" - brzmi oskarżenie sformułowana przez CICIG. Jedna z wielu tego rodzaju operacji przeprowadzona pod kryptonimem policyjnym „Paw Królewski" doprowadziła do „egzekucji" w więzieniu zwanym „Infernito" ("Piekiełko) siedmiu więźniów, którzy przed osadzeniem kontrolowali część handlu narkotykami w Gwatemali.

  Sperisen - według gwatemalskich organizacji praw człowieka - kierował także akcją usunięcia grupy gwatemalskich Indian, którzy dochodząc swych praw okupowali pewien majątek rolny. Część z nich została zamordowana - jak wcześniej, w latach gwatemalskiej wojny domowej (1960-1996), w dziesiątkach innych tego rodzaju przypadków, gdy wojsko eksterminowało ludność całych wiosek.

  Były szef policji gwatemalskiej będzie także odpowiadał za przyzwolenie na stosowanie tortur i gwałty popełniane przez policję na zatrzymanych kobietach. Szwajcarska Amnesty International od czterech lat domagała się od szwajcarskich władz, aby podjęły współpracę z CICIG i gwatemalskimi władzami sądowymi prowadzącymi śledztwo w sprawie Sperisena.

  Ze względu na szwajcarskie obywatelstwo władze kantonalne w Genewie nie wydadzą Sperisena Gwatemali, ale są kompetentne do poprowadzenia jego sprawy - oświadczył przedstawiciel rządu szwajcarskiego.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół