• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Sąd zwolnił z aresztu Katarzynę W.

  PAP

  dodane 01.08.2012 18:09

  Katowicki sąd okręgowy zwolnił w środę z aresztu Katarzynę W., podejrzaną o zabójstwo swej półrocznej córki Magdy. Nie ma uzasadnionej obawy utrudniania przez podejrzaną śledztwa, a grożąca jej surowa kara nie jest wystarczającą przesłanką do aresztowania - uznał sąd.

  Kobieta opuściła mury katowickiego aresztu przed godz. 17. Wyjechała samochodem w asyście policji, mijając grupę czekających przed bramą dziennikarzy.

  Z decyzją sądu nie zgadza się prokuratura. "Niewątpliwie sąd wydając to postanowienie zaistniał w orzecznictwie sądowym" - skomentował tę decyzję prokurator Mariusz Łączny.

  Katarzynie W. postawiono zarzut zabójstwa w połowie lipca po uzyskaniu opinii biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań histopatologicznych i toksykologicznych biegli wskazali, że śmierć dziecka miała charakter nagły i gwałtowny. Ze środowego uzasadnienia decyzji sądu wynika, że przyczyną śmierci mogło być uduszenie.

  Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznawał w środę zażalenie obrony na stosowanie aresztu wobec 22-letniej Katarzyny W. Kobieta przebywała w nim od 13 lipca, kiedy prokuratura zarzuciła jej zabójstwo. Sąd II instancji orzekł, że Katarzyna W. wyjdzie z aresztu, a ten środek zapobiegawczy zastąpi zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

  Sędzia Tomasz Salachna przez prawie godzinę uzasadniał orzeczenie. Choć istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Katarzynę W. zarzucanej jej zbrodni i może jej grozić surowa kara, nie jest to wystarczająca przesłanka do stosowania aresztu - mówił.

  Sąd uznał, że nie można mówić o uzasadnionej obawie matactwa, brak też przesłanek, że podejrzana będzie nakłaniała świadków do fałszywych zeznań. Areszt nie jest niezbędny do zabezpieczenia prawidłowego toku śledztwa, w którym zgromadzono już najważniejsze dowody - argumentował sędzia.

  W uzasadnieniu mówił też m.in. o sprzecznościach w opiniach biegłych, uznając, że wymagają one weryfikacji. Jedna opinia, wykonana po sekcji zwłok, wskazywała, że przyczyną zgonu dziecka było uderzenie. Potwierdzało to wersję matki, która mówiła, że córeczka wypadła jej z rąk. W toku dodatkowych badań biegli uznali, że przyczyną śmierci dziecka było jednak gwałtowne uduszenie.

  Sędzia podkreślił, że orzeczenie nie przesądza o winie bądź niewinności podejrzanej i do czasu prawomocnego wyroku Katarzyna W. powinna być traktowana jak osoba niewinna. Sędzia przypomniał też, że zgodnie w procedurą karną podejrzany może odmówić współpracy z organami ścigania, może też kłamać, realizując w ten sposób prawo do obrony. Wyraził przekonanie, że Katarzyna W. nie utrudniała postępowania, zaznaczył też, że w śledztwie nikomu poza nią nie przedstawiono zarzutów.

  Jak zaznaczył Salachna, podejmując decyzję w sprawie aresztu sąd nie mógł kierować się oczekiwaniami społecznymi opartymi na emocjonalnym przekazie medialnym, a jedynie materiałem dowodowym. Ocenił, że wiele informacji na ten temat pojawiających się w mediach jest podawanych w sposób nieprecyzyjny - w sposób niezamierzony czy w sposób motywowany "chęcią tzw. zwiększenia sensacji".

  Jak powiedział dziennikarzom prokurator Mariusz Łączny, prokuratura inaczej ocenia zebrane dowody. Podtrzymał stanowisko, że Katarzyna W. mataczyła i w dalszym ciągu może utrudniać śledztwo. "Ta decyzja nie kończy postępowania, podejrzana wyjdzie na wolność i spodziewajcie się państwo sensacji dalszych - z jej strony oczywiście, bo nie z naszej" - powiedział Łączny.

  Dopytywany, co miał na myśli, dodał: "Po to wnioskujemy o zastosowanie tymczasowego aresztowania, aby utrudnić podejrzanej matactwo, a przez to bezprawny wpływ na tok postępowania. Jeżeli będzie przebywała na wolności, będzie mogła podejmować takie działania".

  "Mam nadzieję, że to orzeczenie możemy traktować tylko w kategorii precedensu. Niewątpliwie sąd wydając to postanowienie zaistniał w orzecznictwie sądowym" - ocenił.

  Obrońca podejrzanej mec. Marcin Imieliński powiedział, że jest zadowolony z decyzji sądu i nie jest nią zaskoczony. "Udało się rzeczywiście przekonać sąd, że odpowiadanie z wolnej stopy przez panią podejrzaną nie będzie destabilizowało toku postępowania karnego" - powiedział adwokat. Nie zgadza się ze stanowiskiem prokuratury, że jego klientka może na wolności utrudniać śledztwo.

  Poza zabójstwem kobiecie zarzuca się też zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie oraz tworzenie fałszywych dowodów, by skierować postępowanie przeciwko innej osobie. W ramach toczącego się śledztwa, w lutym Katarzyna W. była już aresztowana przez kilkanaście dni - wówczas także wyszła na wolność dzięki decyzji sądu okręgowego.

  Zaginięcie małej Magdy zgłoszono 24 stycznia tego roku. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynkę porwano. Potem podała, że dziecko zginęło w wyniku nieszczęśliwego wypadku i wskazała miejsce ukrycia zwłok.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół