Nowy numer 18/2024 Archiwum

Małe nawrócenie

Nawrócenie nie musi polegać na przejściu od ateizmu do wiary, często to dostrzeżenie przez osobę wierzącą, że Bóg jest najważniejszy.

Po artykule „Nawrócenie marksisty”, w którym opisałem historię nawrócenia marksistowskiego socjologa, który w okresie PRL zajmował się dechrystianizacją Polski, otrzymałem maile, z różnymi historiami dotyczącymi odejścia i powrotu do Boga. Autor jednego z nich napisał: „Poczułem potrzebę podzielenia się moim przypadkiem i dlatego chciałem się z Panem podzielić takim moim małym nawróceniem a właściwie powrotem do Jezusa bo teoretycznie katolikiem jestem od dzieciństwa a tak naprawdę to dopiero od czterech lat”. I potem autor maila opisuje swoje zauroczenie sferą materialną, „braniem życia na gorąco”, do tego stopnia, że „W moim życiu Bóg mi przeszkadzał”.

W efekcie popadł w poważne kłopoty, które „zakończyła się dopiero wtedy, gdy poprosiłem Pana Jezusa o pomoc”. I dalej pisze: „Dziś z pomocą Jezusa jestem w stanie przetrwać wszystko. Często nam brakuje jedzenia, ale wówczas Pan zsyła do nas ludzi dobrej woli, którzy nam pomagają i w ogólnym rozrachunku wcale nie jest źle jakby się mogło wydawać. I mimo iż nie jest tak, że wszystkie moje relacje z Bogiem są idealne to jednak nie zrywam z Nim łączności tylko pokornie proszę Go o pomoc a On mi nie Odmawia no chyba, że Musi mi Odmówić. Ale już nie mam do Niego o to pretensji”.

Przytoczyłem te fragmenty, ponieważ pokazują, że człowiek nie musi stać się niewierzący, aby Boga zastąpić mamoną, ale zawsze może się nawrócić i znów postawić Go na pierwszym miejscu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego