Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Schulz wprowadził nas do euro?

Co powiedział Tusk, co zrozumiał Schultz i co zdementował Rostowski?

Na konferencji prasowej w Brukseli, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że premier Tusk obiecał mu wprowadzenie Polski do strefy euro do 2015 roku. "Mogę zrozumieć postawę premiera Polski w sprawie paktu fiskalnego, jeśli zadeklarował, że Polska chce przyłączyć się do strefy euro do 2015 roku" - powiedział. A później dodał "powinniśmy starać się trzymać razem. Polska jest dynamiczną gospodarką i premier Polski zadeklarował jasno, że chce przyłączyć się do strefy euro do 2015 roku".

Po godzinie było oficjalne dementi. - Nie mamy zamiaru wstępować do strefy euro w 2015 roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. I dodał. - Pan przewodniczący Schulz ewidentnie nie zrozumiał, co premier mówił. Pan premier nie mówił o żadnym przystąpieniu do strefy euro w 2015 r.

Są trzy wyjścia:
1. Martin Schulz nie zna angielskiego (konkretnie liczebników)
2. Donald Tusk nie zna angielskiego (konkretnie liczebników)
3. Któryś z wyżej wymienionych panów ma fatalnego tłumacza (takiego, który nie zna liczebników)
4. Donald Tusk powiedział co miał powiedzieć, a Martin Schulz doskonale zrozumiał co miał zrozumieć. Tyle tylko, że chlapnął za wcześnie. I powstała niezręczna sytuacja. O jednej z najważniejszych decyzji Polski ostatnich lat, Polacy dowiedzieli się od... niemieckiego socjalisty. Żeby było jasne, gdyby to samo oznajmił brytyjski konserwatysta, wcale nie byłoby lepiej.

A tak swoją drogą, który to już raz Donald Tusk podaje konkretną datę wstąpienia Polski do strefy euro? Czwarty?

Nasza sonda: Kiedy Polska powinna przyjąć walutę euro?
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka