• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Podsumowano Europejski Rok Wolontariatu

  PAP

  dodane 01.12.2011 16:13

  Polsce i Europie potrzebny jest kapitał społeczny, zwłaszcza w czasach kryzysu, a wolontariat jest jednym z najważniejszych narzędzi, dzięki którym można ten kapitał budować - przekonywali uczestnicy konferencji podsumowującej Europejski Rok Wolontariatu (ERW).

  Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. W krajach UE organizowane były przedsięwzięcia promujące wolontariat, po europejskich miastach podróżował specjalnie przygotowany przez KE Pawilon ERW. Komisja opracowała strategiczny dokument poświęcony promocji wolontariatu.

  W czwartek w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja podsumowująca Europejski Rok Wolontariatu.

  Zdaniem Krzysztofa Więckiewicza, dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego w resorcie pracy, który był krajowym koordynatorem ERW, ten rok powinien być traktowany jako "bilans otwarcia".

  "Traktujemy ten rok jako rodzaj pewnego ruchu na rzecz rozwoju wolontariatu w wymiarze europejskim, żeby przewijał się w następnych latach jako myśl przewodnia" - podkreślił Więckiewicz. Przypomniał, że rok 2012 będzie Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, więc wolontariat na pewno będzie bardzo ważny w działaniach podejmowanych w ramach obchodów. Jego zdaniem wolontariat seniorów to ogromny potencjał do wykorzystania, dlatego promocja wolontariatu i działania na rzecz osób starszych są ze sobą ściśle związane.

  Więckiewicz wyraził nadzieję, że z czasem uda się wykreować modę na wolontariat, aby stał się elementem stylu życia.

  Ylva Tiveus z KE podkreślała, że wolontariat procentuje: tego rodzaju doświadczenie jest ważne, gdy np. staramy się o pracę, a poza tym pomaganie innym może sprawiać radość. W przypadku osób starszych jest sposobem, by pozostawać aktywnym, w dobrej formie fizycznej i psychicznej. "W dzisiejszych czasach ludzie w wieku powyżej 65 lat cieszą się dobrym zdrowiem i mogą angażować się działania na rzecz innych" - zaznaczyła.

  Jej zdaniem wolontariat buduje wzajemne zaufanie, solidarność społeczną, co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu. "To klej, który trzyma społeczeństwa razem" - powiedziała Tiveus.

  Więckiewicz dodał, że wolontariat ze wzglądu na wartości, na których się opiera, buduje kapitał społeczny, tak bardzo potrzebny zarówno Polsce jak i Europie.

  Jego zdaniem w Polsce trzeba przełamać stereotypy w rozumieniu pojęcia "wolontariat". Podkreślił, że z zaangażowaniem społecznym Polaków nie jest źle, ale wielu z nich nie identyfikuje swojej działalności na rzecz innych jako wolontariatu.

  W opinii Tiveus ERW pokazał potencjał i znaczenie wolontariatu, a także różne formy aktywności podejmowanej przez wolontariuszy. "Okazało się, że ok. 100 mln Europejczyków angażuje się w wolontariat" - podkreśliła. Zaznaczyła, że dzięki ERW wolontariat wszedł do głównego nurtu polityki, stał się ważnym i poważnie traktowanym tematem.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół