Dostęp do konta, samodzielne wykonywanie przelewów, zakładanie lokat i składanie wniosku o kredyt w dowolnym miejscu i czasie. To możliwe i wygodne dzięki bankowości elektronicznej.
O zadaniach NBP i wpływie jego działalności na gospodarkę mówi dr Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
Co miesiąc nie tylko świat finansów, ale i osoby, które spłacają kredyty, nasłuchują wieści z ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Tam właśnie swoją siedzibę ma Narodowy Bank Polski i jeden z jego organów – Rada Polityki Pieniężnej, która ma wpływ na koszt zaciąganych przez nas kredytów, ale również na inne dziedziny życia gospodarczego.
Polskie emerytury nie są wysokie. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) to sposoby na to, by dostawać więcej.
Najlepiej, kiedy jest dobra, a gdy taka nie jest, sprawia kłopoty. Historia kredytowa. Skąd się bierze? Czy każdy musi ją mieć? Komu i do czego jest potrzebna?
Z raportu ogłoszonego przez InfoMonitor wynika, że pod koniec 2016 r. ponad 2,3 mln Polaków nie radziło sobie z terminowym spłacaniem zadłużenia. Dla wielu z nich długi stały się problemem, z którym sobie nie radzą.
„Szybkość, wygoda, bezpieczeństwo – tymi trzema słowami można podsumować dostępne w sieci pożyczki”. Takie opisy internetowych chwilówek widnieją na branżowych portalach. Rzeczywistość jest mniej różowa.
O tym, dlaczego trzeba być ostrożnym, kiedy pożycza się pieniądze przez internet, z Katarzyną Kołodziejczyk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej rozmawia Jakub Jałowiczor.
Karty płatnicze, kredytowe, bankomatowe – czym się różnią? Statystyczny Polak ma w kieszeni przynajmniej jedną z nich.
Ponad 1,9 miliarda banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł znajdowało się w obiegu pod koniec 2016 roku. 10 lutego br. liczba nominałów wzrosła. Tego dnia do obiegu trafił banknot 500-złotowy.
Od 1966 r. NBP wyemitował blisko 500 wzorów monet okolicznościowych.
Takiego banknotu Polacy nie mieli dotąd w swoich portfelach. 10 lutego br. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot o nominale 500 zł.
Nawet małe dzieci rozumieją, że pieniądze mają wartość. Co trzeci nastolatek oszczędza. Od 13. roku życia można to robić w niemal każdym banku.
Wypłata z ZUS z gwarantowanym powszechnym minimum plus fundusze pracownicze i własne oszczędności w trzecim filarze – tak według planów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma wyglądać przyszły system emerytalny.
↓Więcej z cyklu Domowa ekonomia↓
O roli i zadaniach Narodowego Banku Polskiego z prof. Eugeniuszem Gatnarem, członkiem Zarządu NBP rozmawia Joanna Jureczko-Wilk
↓Więcej z cyklu Twoje bezpieczne finanse↓
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.