Słowa Najważniejsze. W I czytaniu

« » Wrzesień 2018
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Inny Kalendarz

Piątek 7 września 2018

ks. Jerzy Szymik

Nowość

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją».

A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».

Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków.

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».


Nowość. To częsty motyw Nowego (!) Testamentu: nowość. Że to, co przychodzi wraz z Chrystusem – z Jego wcieleniem, nauką, śmiercią, zmartwychwstaniem, posłaniem Ducha, obietnicą drugiego przyjścia – jest absolutnie nowe w dziejach naszego świata. Że tego poza Chrystusem jeszcze w naszym świecie nigdy nie było i nie ma. Nowe ubranie i młode wino nie pasują do tego, co stare; potrzebują nowego podejścia krawca (nie łatać nowym starego!) i winiarza (nie wlewać do starych bukłaków!). Jak to jest w moim życiu? Próbuję te światy – stary i nowy – łatać ze sobą? I czy aby nie to właśnie jest przyczyną moich katastrof? Przyczyną tego właśnie, co nieodwołalnie w moim życiu podarte i rozlane?

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Gabriela
    07.09.2018 13:23
    Stare i zdezawuowane niejednokrotnie ponownie przychodzi w zwodniczej szacie nowego. Niszczy i rani. Również w Kościele.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.