Wchodzimy w dekadę, gdzie daje o sobie znać problem starzenia się społeczeństwa - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na konferencji "Praca dla osób starszych", która odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Prezydent zaapelował o solidarność pokoleń.
W Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja "Praca dla osób starszych". To ciąg dalszy dyskusji o problemach starzenia się ludności; tym razem eksperci debatowali nad kwestią aktywności zawodowej osób starszych.
W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele fundacji, zajmujący się osobami starszymi, a także posłowie.
Prezydent Bronisław Komorowski, w nagranym wcześniej wystąpieniu, wskazał na potrzebę solidarności pokoleń. "Wchodzimy w nową dekadę, gdzie daje o sobie znać proces starzenia się społeczeństwa" - powiedział prezydent. Zaznaczył, że jest to wyzwanie i szansa na zwiększanie aktywności zawodowej osób starszych.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka powiedziała, że aktywizacja osób starszych jest zadaniem, jakie stoi nie tylko przed pracodawcami, ale i przed organizacjami obywatelskimi. "Samo podwyższenie wieku emerytalnego, bez zapewnienia miejsc pracy, ani nie zwiększy emerytur, ani nie przyniesie nam korzyści" - podkreśliła.
Jej zdaniem zapewnienie miejsc pracy osobom starszym to kwestia równowagi finansowej państwa. Władze muszą - jak zaznaczyła - także stawić czoła wyzwaniom, jakie stoją przed systemem zabezpieczenia społecznego, żeby seniorzy mogli być samodzielni i aktywni. "Tradycja dezaktywizacji osób starszych nie zdała egzaminu, gdyż okazało się, że nie tworzy ona nowych miejsc pracy dla ludzi młodych" - powiedziała.
Zwróciła uwagę, że większa aktywność zawodowa w starszym wieku oznacza wyższe emerytury. "Jeśli nie zwiększymy aktywności zawodowej osób starszych, to będzie to także rzutować na możliwości rozwoju gospodarczego Polski" - podkreśliła Wóycicka.
Jej zdaniem, sprawa aktywności zawodowej osób starszych wymaga długofalowej polityki. "Prezydent uważa, że jest najwyższy czas, aby przygotowywać Polskę do procesu starzenia się ludności" - zaznaczyła. Powiedziała, że w wyniku poprzednich debat w kancelarii stworzona została lista problemów, które wymagają rozwiązania, by osoby starsze w przyszłości nie żyły w biedzie.
Do najważniejszych problemów ludzi starszych zalicza się samotność, chorobę, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. W Polsce żyje obecnie ponad 6 mln osób starszych, wiele z nich jest niesamodzielnych. Demografowie podkreślają, że osób starszych będzie coraz więcej. Stąd potrzeba stworzenia dla nich systemu świadczeń opiekuńczych, zapewnienia dostępu do kultury i udziału w życiu społecznym.
Niektóre miasta w Polsce, np. Gdynia, Tomaszów Mazowiecki czy Wrocław wprowadziły programy zachęcające różne placówki do oferowania seniorom zniżek na swoje usługi. W Krakowie zorganizowano konkurs na miejsca przyjazne seniorom (rozstrzygnięcie zapadnie w grudniu) - zwycięzcy będą oznaczeni specjalnym znakiem i promowane m.in. w serwisach internetowych, z których korzystają starsi.
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz powołała Komisję Ekspertów ds. osób starszych; ma ona opracować propozycje rozwiązań prawnych, dzięki którym niemożliwa byłaby dyskryminacja ze względu na wiek. Powstał także zespół ekspertów, który opracował projekt świadczenia opiekuńczego dla osób starszych. Miałoby ono obowiązywać od 2020 roku.
W 1950 roku na całym świecie żyło ok. 200 mln osób w wieku powyżej 60. lat, obecnie jest ich 500 mln. Według demografów do 2020 roku liczba seniorów ma wynieść miliard, a pięć lat później - 1,2 mld. W 2020 roku średnia długość życia wyniesie 73 lata.