Somalia: Atak islamistów na hotel. Akcje rządowe przeciw „khawarij”

Bojownicy islamistycznej Al-Shabaab dokonali 11 marca ataku na hotelu w Beledweyne w środkowej Somali. Zginęło co najmniej siedem osób.

2m 14s

 

Atak na hotel Qahira rozpoczął się wcześnie rano, od zdetonowania przed budynkiem pojazdu wypełnionego materiałami wybuchowymi. Następnie napastnicy wkroczyli na teren obiektu. W hotelu odbywało się w tamtej chwili spotkanie lokalnej starszyzny i urzędników rządowych, na którym omawiano strategie przeciwdziałania islamistom.

W efekcie doszło do wymian ognia pomiędzy islamistami a rządowymi siłami bezpieczeństwa. Wymiana ognia trwała do kilku godzin po pierwszym ataku islamistów.

Siły bezpieczeństwa Somalii twierdzą, że zabiły wszystkich sześciu napastników, którzy oblegali hotel, a później zabiły co najmniej 50 bojowników Al-Shabab w nalotach.

W walce z islamistami, siły Somalii były wspierane przez wojska Unii Afrykańskiej.

Somali Forces End a 24-hour Siege by Al-Shabaab Terrorists on a Hotel | Firstpost Africa | N18G
Firstpost

 

Beledweyne, gdzie doszło do zamachu to miasto położone w pobliżu granicy Somalii z Etiopią w stanie Hirshabelle, około 330 km na północ od stolicy, Mogadiszu.

Jest ono strategicznym miejscem dla lokalnej społeczności zmobilizowanej przeciwko Al-Szabab, od czasu kiedy w sierpniu 2022 r., prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud wezwał do „totalnej wojny” przeciwko islamistom.

Z wyjątkiem stolicy, Beledweyne doświadczyło więcej ataków terrorystycznych niż jakiekolwiek inne w Somalii. Od 2009 r. setki osób zginęły tam wskutek zamachów dokonywanych przez Al Shabab, w hotelach, restauracjach i bazach rządowych.

W największym ataku w Beledweyne w 2009 r. zginęło co najmniej 25 osób, a 60 zostało rannych.

Natomiast w zeszłym roku islamiści dokonali samobójczego zamachu bombowego w hotelu na plaży w Mogadiszu, w którym zginęło 37 osób.

W ramach walki z terroryzmem powołującym się na religię islamu, Narodowa Agencja Wywiadu i Bezpieczeństwa Somalii (NISA) zamknęła 12 mediów i stron internetowych powiązanych z Al-Shabab, która określa się jako „khawarij” („ci, którzy odchodzą od wiary islamskiej”).

Wcześniej zamknięto ponad innych 30 stron internetowych związanym z al-Shabab. „Operacja miała na celu platformy rozpowszechniające ekstremistyczne ideologie, podżegające do przemocy i rozpowszechniające fałszywe informacje. Podczas operacji rząd przejął kluczowe dane i zidentyfikował osoby zaangażowane w działania” - głosi oświadczenie opublikowane przez rządową Narodową Agencję Informacyjną.

« 1 »

kabe/shabellemedia/voanews