Ewangelia w świecie nadmiaru. O Bogu na TikToku czy twarzą w twarz?

Kultura mediów kieruje człowieka na to, by nie słuchał, ale reagował emocją, by działał impulsywnie i „zjadał papkę”, którą mu się poda. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że w ten sam sposób będziemy głosić Ewangelię. Jak się ustrzec przed tyranią algorytmów i pogonią za klikalnością?

Ten kontynent jest olbrzymi i zgiełkliwy jak wieża Babel. Z najnowszego raportu Digital Poland 2024 wynika, iż w minionym roku na świecie przybyło 97 mln internautów, ale w tym samym czasie media społecznościowe zyskały aż 266 milionów użytkowników. Oznacza to, że znaczenie social mediów wciąż rośnie. Korzysta z nich już ok. 63 proc. globalnej populacji. Polacy tę średnią przebijają, bo nad Wisłą prawie 69 proc. to użytkownicy mediów społecznościowych. W styczniu 2024 r. było ich prawie 28 mln.

W internecie spędzamy 6 godzin i 17 minut na dobę. Co ciekawe, to mniej aż o 24 minuty w stosunku do poprzedniego roku. W tym czasie słuchamy podcastów, oglądamy filmy na platformach streamingowych, gramy w gry, czytamy gazety i słuchamy muzyki. Na media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, YouTube,TikTok czy X, mieszkańcy Polski poświęcają 1 godz. i 54 min. swojego życia dziennie. Czas ten skrócił się o 7 min. w stosunku do wcześniejszych badań. Co to może oznaczać? „Kiedyś w większym stopniu zanurzaliśmy się w social media i w ogóle w wirtualną sieć. Obecnie coraz staranniej wybieramy, na co chcemy przeznaczyć czas” – komentuje trener social media Marcin Pietraszek z Empemedia.pl, zastrzegając, że o trendzie spadkowym będzie można mówić dopiero wtedy, gdy potwierdzą go kolejne badania.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).