Czy sztuczna inteligencja zrozumie sens wiary?

O tym, czy sztuczna inteligencja będzie mogła w przyszłości zastąpić ludzi, mówi filozof, prof. Jacek Wojtysiak.

Piotr Sacha: Ciekawe, jak rozpocząłby tę rozmowę asystent cyfrowy.

Prof. Jacek Wojtysiak:
Ciekawe, ale uważam, że rozmowy nie powinien zaczynać żaden asystent cyfrowy. W autentycznej rozmowie chodzi o to, co pytającego interesuje i co myśli odpowiadający. Wszelkie pomoce są im potrzebne do tego, by przypomnieć sobie to, co zapomnieli, lub przywołać dane, których nie znają. Pomoce te jednak nie powiedzą, co ich trapi i co myślą. A przecież po to ludzie tworzą i czytają wywiady. Niebezpieczeństwem cywilizacji cyfrowej, informatycznej czy komputerowej (mniejsza o nazwy) jest to, że narzędzie często staje się decydentem, a asystent – mistrzem. To my powinniśmy rządzić narzędziami, a nie one nami. To my powinniśmy zaczynać rozmowy i wyznaczać cele, a nie dostosowywać się do tego, co mówi aplikacja.

Ale może być taka sytuacja – odwrotna niż zwykle – że sztuczna inteligencja pyta. A gdyby zapytała filozofa, jak smakuje wiara w Boga?

W sensie ścisłym sztuczna inteligencja o nic by mnie nie zapytała. Używamy tego terminu dlatego, że pewne systemy komputerowe zachowują się tak, jakby myślały lub jakby były po ludzku inteligentne. Jednak one, a taki jest standardowy pogląd, nie mają żadnych stanów pierwszoosobowych, a więc nie posiadaą przekonań ani intencji, nie myślą, nie pytają – przynajmniej w klasycznym czy pierwotnym sensie tych czasowników. One za pomocą pewnych ścisłych reguł czy przepisów generują różne sekwencje znaków, które my rozumiemy i które są dla nas przydatne, na przykład wtedy, gdy pomagają nam w rozwiązywaniu określonych problemów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Piotr Sacha Piotr Sacha Dziennikarz, kierownik portalu „Gościa Niedzielnego”. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. W „Gościu” od 2006 roku. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”.