Turcja i Kościół pierwszych wieków. Niezatarte ślady chrześcijaństwa w kraju zdominowanym przez islam

Kościół pierwszych wieków najszybciej rozwijał się na terenie dzisiejszej Turcji. Teraz dominuje tu islam, ale śladów chrześcijaństwa nie da się wymazać, skuć ani wydrapać.

Kayseri, prawie półtoramilionowe miasto w środkowej Turcji, z okna samolotu wygląda jak nudne gigantyczne blokowisko. I tylko górująca nad nim postrzępiona sylwetka wygasłego wulkanu Erciyes Dağı (3917 m n.p.m.), w starożytności znanego jako Argaeus, sprawia, że ten krajobraz, mimo wszystko, ma w sobie coś majestatycznego – jak przystało na miasto o tak bogatej historii. Noszące kiedyś nazwę Mazaka – od Mosocha, legendarnego bohatera Kapadocji, utożsamianego ze starotestamentowym Meszekiem – a w 17 r. po Chrystusie nazwane Cezareą na cześć cesarza Tyberiusza, w IV wieku było potężnym i zamożnym miastem, chrześcijańską metropolią. Od 370 r. biskupem był tu Bazyli Wielki – pisarz wczesnochrześcijański, zaliczany do grona ojców Kościoła, święty prawosławny i katolicki. Jego metropolia obejmowała ponad połowę Azji Mniejszej, a na soborach stolica w Cezarei Kapadockiej była równa rangą Efezowi – zaraz po siedzibach patriarszych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.