– Skrupulaci funkcjonują tak, jakby ich zbawienie zależało wyłącznie od nich, nie od Pana Boga. Uważają, że mogą je stracić w bardzo błahy sposób. Te lęki są niesamowicie paraliżujące, utrudniają relację z Bogiem – mówi ks. Krzysztof Badowski, proboszcz z Chełmży i doświadczony spowiednik.
Agnieszka Huf: „Moja ostatnia spowiedź była wczoraj” – zaczyna penitent. Jaka pierwsza myśl przychodzi Księdzu do głowy?
Ks. Krzysztof Badowski: Że spowiadać się będzie osoba bardzo drobiazgowa. W większości przypadków taki wstęp zwiastuje skrupulata.
Czym dokładnie są skrupuły?
Skrupuły są występującym na płaszczyźnie duchowej objawem trudności psychicznych – najczęściej zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (dawniej zwanych nerwicą natręctw). Na skrupuły w jakimś momencie swojego życia cierpieli między innymi św. Teresa z Lisieux czy św. Ignacy Loyola. Objawiają się w dwóch ogniskach chorobowych – pierwsze jest związane bezpośrednio ze spowiedzią, a drugie z innymi dziedzinami życia.
Zacznijmy może od tych, które są związane ze spowiedzią. Jak wygląda ten sakrament u osób dotkniętych skrupułami?
Drobiazgowo liczą wszystkie grzechy, wyolbrzymiają i szczegółowo opisują najdrobniejsze okoliczności grzechu, żeby spowiednik na pewno dobrze ich zrozumiał i potrafił właściwie ocenić. Mają ogromną trudność z oceną, czy świadomie przyzwolili na grzech. Uważają, że zbyt mało żałują. Często powtarzają spowiedzi, wymieniają już odpuszczone grzechy, bo nie mają pewności, czy na pewno wymienili je właściwie, czy nie zapomnieli o którymś. To wszystko dzieje się na zasadzie wewnętrznego przymusu. Przy spowiedzi bardzo często korzystają z kartki z listą grzechów, co zawsze jest nieprawidłowością – sugeruje, że człowiek ma niewłaściwy obraz Boga albo jest właśnie skrupulatem.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agnieszka Huf Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)”.