O życiu duchowym i nowej nadziei Kościoła mówi biskup i mnich trapista Erik Varden, nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Skandynawii.
Ks. Adam Pawlaszczyk: Kim Ksiądz jest? Bardziej mnichem czy bardziej biskupem?
Bp Erik Varden: Można być i jednym, i drugim.
Mnisi żyją sami, zazwyczaj z dala od innych ludzi, Ksiądz Biskup jest aktywny, odbywa mnóstwo spotkań – te dwa style życia nie są ze sobą sprzeczne?
To jest pytanie, na które nie mam odpowiedzi. Często je sobie zadaję. Nominacja biskupia wywołała we mnie ogromne zamieszanie, a nawet wzbudziła pewne wątpliwości i niejako traumę. Powołanie do życia monastycznego zawsze wydawało mi się podstawowe, związane z moją tożsamością, a śluby złożyłem na całe życie. Miałem okazję przedstawić te wątpliwości kardynałowi Ouelletowi. Powiedział mi: „być może wybraliśmy księdza na biskupa, bo jest… mnichem, a monastycyzm ma coś istotnego do przekazania współczesnemu Kościołowi”.|
Księdza historia jest bardzo interesująca.
Moja historia jest w pewnym sensie nudna, bo nie ma w niej wielu spektakularnych momentów. Rozwój był stopniowy. Nigdy nie doświadczyłem tego, co przeżył św. Paweł w drodze do Damaszku.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.