Dwa miliony lat temu w tym miejscu było jedynie ogromne jezioro. Erupcje wulkaniczne, lawa, skalne płyty – wszystko potoczyło się na tyle dramatycznie, że płaski teren zamienił się w krajobraz najeżony iglicami. Na jednej z nich od X wieku po Chrystusie stoi sanktuarium archanioła Michała, choć dzisiaj odbierają w nim cześć także pozostali archaniołowie: Rafał i Gabriel.
Co łączy Sacra di San Michele w północnych Włoszech, Cisnadioarę w Rumunii i Mont-Saint-‑Michel we francuskiej Normandii z Saint-Michel d’Aiguilhe w Górnej Loarze? Wszystkie fotografują się w chmurach i pośród mgieł. Porażają majestatem i prowokują do pytań. Królują z wysokości, bez zbędnego przepychu, z zachowaniem eleganckiego dystansu, nie pozostawiając złudzeń co do swojej siły. Ale przede wszystkim łączy je archanioł Michał, którego twierdze ludzie budowali na wysokich, niedostępnych skałach. Słusznie. W końcu jego imię znaczy „Któż jak Bóg?”. A w Apokalipsie toczy najważniejszą walkę w historii świata: „Nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkaną ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie” (Ap 12,7-9).
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.