– To, co obserwujemy w świecie, sprawia, że czujemy się jak na kolejnych seansach elektrowstrząsów – przyznaje Antoni Buchała, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Zmiany w programach nauczania i wychowania dzieci i młodzieży stawiają przed szkołami katolickimi nowe wyzwania.
Antoni Buchała jest polonistą, profesorem oświaty, wicedyrektorem Zespołu Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, prezesem Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców oraz członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jak podkreśla, nowy rok szkolny nie będzie bardzo odbiegał pod względem programów nauczania i wychowania od dotychczasowych. – Ten czas poświęcamy raczej na obserwację i analizę zapowiadanych przez ministerstwo nowości, aby wypracować formy i narzędzia własnych działań – podkreśla. Jego zdaniem szkoły katolickie dzisiaj powinny określić się wobec tych zmian, ale ważniejsze jest stanowisko środowiska wobec „galopujących zmian w mentalności i sposobie myślenia uczniów”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).