Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Mt 20,1
Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.
Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”.
Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.
Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.
A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».
Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. (Mt 20,1)
Liturgia w tym okresie wiele mówi o królestwie Boga, czyli o rzeczywistości, która jest tylko Jego. Bo królestwo Boga to królestwo, w którym przewrotność ludzka, chciwość, przemoc nie mają już udziału. Królestwo Boga jest wolne od zła. I to królestwo jest w każdym człowieku. To taki kawałek nas, w którym pali się dobro. Gospodarz, czyli Bóg w tym miejscu, nawet jeżeli uczyniliśmy straszne zło, może wyprowadzać dobro, jeżeli tylko damy się zaprosić do współpracy z Nim. Bóg jest gospodarzem, który od wczesnych godzin zaprasza do pracy w swojej winnicy. To znaczy – powołuje nas do czynienia dobra, do prawdziwego życia zgodnie z Ewangelią. Jego królestwo zawsze ostatecznie zwycięża.
Ewangelia z komentarzem. Królestwo Boga jest wolne od zła
Judyta Syrek Ewangelia z komentarzem