Zmarł Jerzy Stuhr – jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów

W ostatnim półwieczu zagrał w ponad 60 filmach, w kilkunastu udzielił głosu w dubbingu, był aktywny na scenach teatralnych i jako nauczyciel akademicki oraz pisarz. Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów zmarł w wieku 77 lat.

Jerzy Stuhr z całą pewnością był artystą wszechstronnym. Bo chociaż największą popularność zyskał dzięki rolom komediowym (jak choćby kultowa kreacja Maksa w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, postać komisarza Ryby w „Killerze” czy rola Kilkujadka w „Kingsajzie”) i właśnie za tę specjalizację wybrano go w 2008 r. komediowym aktorem stulecia, to doskonale radził sobie także z odgrywaniem znacznie poważniejszych ról. Wystąpił m.in. w „Trzy Kolory. Biały” Kieślowskiego czy dramacie biograficznym „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Na deskach Teatru Starego w Krakowie wcielał się m.in. w Hamleta. Choć sam przyznawał, że tę ostatnią rolę wspomina jako mękę.

Najmłodsi widzowie z pewnością dobrze znają jego głos, bo od lat udzielał go w polskim dubbingu największych produkcji animowanych. I tu wymienić możemy niezrównaną rolę osła w kilku częściach „Shreka”, Rafikiego w „Królu Lwie” czy Gargamela w „Smerfach”.

Dorobek Stuhra seniora jest imponujący – między 1971 a 2021 rokiem zagrał w 65 filmach pełnometrażowych, trzech serialach i udzielił głosu w 19 produkcjach dubbingowanych. Wiele z tych filmów sam wyreżyserował.  A to nie wszystko, równocześnie nie rezygnował ze sceny teatralnej, opublikował osiem książek, jako profesor sztuk teatralnych przez wiele lat piastował m.in. stanowisko rektora krakowskiej PWST.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »

Wojciech Teister Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.