Za wcześnie na zmianę kierunku integracji. Nowy Parlament Europejski będzie działał po staremu

Zmiany w Parlamencie Europejskim nie są na tyle istotne, aby rządząca od lat liberalno-lewicowa koalicja utraciła władzę. To zła wiadomość, bo jej dotychczasowa polityka doprowadziła Unię Europejską do kryzysu.

Na początku trzeba zdecydowanie odrzucić tezę, że gdy ktoś krytycznie podchodzi do działań Parlamentu Europejskiego i w ogóle Unii Europejskiej, chce doprowadzić do jej zniszczenia, a w najlepszym wypadku jest eurosceptykiem. Taką narrację skuteczne narzuca mainstream dominujący od kilkudziesięciu lat w Unii. Tymczasem to właśnie ten liberalno-lewicowy układ doprowadził do kryzysu wspólnoty na wielu płaszczyznach. Na przykład przez naiwną politykę wobec Rosji dopuścił do uzależnienia części krajów wspólnoty od tego państwa. Nie poradził sobie z problemem, przyznajmy: potężnym, migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, co więcej, nadal nie ma pomysłu, jak w długofalowej perspektywie go rozwiązać. Forsuje Europejski Zielony Ład, który składa się z nierealistycznych propozycji proekologicznych, zamiast wskazać możliwe do osiągnięcia cele, których realizacja nie będzie się odbywać kosztem społeczeństwa, i to najczęściej grupy o najmniejszych dochodach, jak to ma miejsce w Zielonym Ładzie. Miota się w kwestii bezpieczeństwa między ścisłym sojuszem z NATO a mrzonkami o możliwości zapewnienia bezpieczeństwa wspólnocie przez samą Unię. Doprowadził do osłabienia konkurencyjności europejskiej gospodarki, m.in. do bardzo dużego ograniczenia przemysłu zbrojeniowego, co w obliczu postawy Rosji jest poważnym problemem. Wreszcie próbuje rozwiązać kryzys mechanizmów podejmowania decyzji w UE, a tak naprawdę problem tożsamości wspólnoty, proponując ograniczenie podmiotowości krajów unijnych, co tylko pogłębi podziały.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił  Łoziński Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.