Choć działania w kierunku przyznania śląskiej mowie statusu języka są mocno wprzęgnięte w politykę, warto zastanowić się, jak wykorzystać tę ewentualną zmianę do pielęgnowania kulturowego dziedzictwa regionu.
Śląski językiem regionalnym? Za nadaniem takiego statusu śląskiej mowie opowiedziały się już Sejm i Senat; nie wiadomo jeszcze, czy nową ustawę podpisze prezydent Andrzej Duda. Sprawa budzi wiele emocji ze względu na kontekst polityczny, być może jednak warta jest spokojnego namysłu i przeanalizowania z różnych stron – językoznawczej, kulturowej, historycznej. Potencjalne korzyści i wyzwania związane z nową sytuacją lepiej przemyśleć na chłodno.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.