Maria Magdalena natomiast stała przed grobem, płacząc. J 20,11
J 20,11-18
Maria Magdalena stała przed grobem, płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg.
I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?»
Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono».
Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.
Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?»
Ona zaś, sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę».
Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Mój Nauczycielu!
Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”».
Poszła Maria Magdalena i oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział.
Czytaj: biblia.gosc.pl
Ewangelia z komentarzem. Pusty grób to radość ze zmartwychwstania PańskiegoMaria Magdalena natomiast stała przed grobem, płacząc. J 20,11
Pusty grób to radość ze zmartwychwstania Pańskiego. To zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Gdy uczniowie nieśli wieść o tym, że Pan zmartwychwstał, Maria Magdalena stoi przed pustym grobem i płacze. Trudno w niej dostrzec kogoś, kto raduje się ze spełnionej obietnicy Pana. Płacze, bo nie wie, gdzie jest ciało Mistrza. Czy w osobie Marii Magdaleny mogę dostrzec wszystkich tych, którzy radując się ze zmartwychwstania Pana, stają nad pustymi grobami swoich bliskich? Symboliczne groby dzieci utraconych, osób zaginionych, zabitych w czasie wojny czy pomordowanych w komunistycznych katowniach wywołują smutek i łzy nawet u tych, którzy gorąco wierzą w zmartwychwstanie. Pusty grób.
ks. Tomasz Trzaska