W dwa ostatnie weekendy maja młodzież pielgrzymować będzie polskimi szlakami jakubowymi, by w ten sposób przygotować się do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Wędrówka ma być także okazją do promowania idei ŚDM wśród tych, którzy nie słyszeli jeszcze o sierpniowym spotkaniu z papieżem.
Polskie szlaki św. Jakuba, tzw. camino przeżywają właśnie swój renesans. Coraz więcej regionów decyduje się na odpowiednie ich oznakowanie charakterystycznym symbolem muszli. Wędrówka młodych, którą zaplanowano na dwa ostatnie weekendy maja (właśnie) szlakami jakubowymi, nie jest przypadkowa. To właśnie do hiszpańskiego Santiago de Compostela każdego roku zmierzają tysiące pielgrzymów, by pomodlić się przy grobie św. Jakuba Apostoła.
Planowane wspólne przejścia polskiej młodzieży mają stać się czasem „rekolekcji w drodze” dla tych, którzy poszukują ciszy. Wędrówka daje bowiem okazję do modlitwy, przemyślenia swojego życia czy odetchnięcia od zabiegania. Pielgrzymowanie da także możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc i poznania nowych ludzi. Przejście camino ma stanowić również przygotowanie do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. W czasie wędrówki młodzi będą wspólnie lub indywidualnie modlić się w intencji tego wydarzenia i wszystkich, którzy pojadą do Hiszpanii. Prócz tego pielgrzymka szlakami jakubowymi ma stanowić okazję do promowania idei ŚDM wśród tych, którzy nie słyszeli jeszcze o sierpniowym spotkaniu z Benedyktem XVI.
Wyznaczone zostały dwa szlaki, które młodzi będą pokonywać w małych grupkach lub indywidualnie. W dniach od 20 do 22 maja będzie to szlak małopolski. Pierwszy etap wiódł będzie ze Skalbmierza do Pałecznicy, gdzie miał będzie miejsce nocleg. Wieczorem tego dnia młodzieży towarzyszyć będzie kielecki biskup pomocniczy, Kazimierz Gurda. W sobotę, 21 maja, młodzi wędrowcy będą mieli do pokonania trasę z Pałecznicy przez Zielenice, Niegardów do Więcławic - miejsca, które słynie z pięknego kościoła św. Jakuba. Przy tej parafii zorganizowany zostanie wieczór świadectw, relacji z wędrówek Camino, z udziału w ŚDM oraz nocleg. W niedzielę po wspólnej Mszy św. młodzi wyruszą na ostatni odcinek, z Więcławic do Krakowa, gdzie pod oknem papieskim zakończą wspólne wędrowanie.
W kolejny weekend, tj. od 27 do 29 maja młodzież zaproszona jest na szlak wielkopolski. W piątkowe południe, po Mszy św. w bazylice w Gnieźnie, wszyscy wyruszą do Skrzetuszewa nad Jeziorem Lednickim, przy którym stoi słynna brama-ryba. Tam też spędzą noc. W sobotę rano, 28 maja, kolejny odcinek wiódł będzie do Murowanej Gośliny. Po drodze, w Sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce Kościelnej, sprawowana będzie Msza św. Wieczorem odbędzie się wieczór świadectw i relacji z wędrówek szlakami jakubowymi. Niedzielne przedpołudnie pielgrzymi spędzą na drodze do Poznania. Wspólna wędrówka zakończy się w katedrze na Ostrowie Tumskim.
Organizatorem projektu majowych wędrówek młodych szlakami św. Jakuba jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży we współpracy z osobami działającymi w diecezjalnych i wspólnotowych Centrach ŚDM. Do udziału zaproszeni są wszyscy młodzi, a szczególnie te osoby, które przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Madrycie. Nie trzeba mieć doświadczenia w pielgrzymowaniu, wystarczy otwarcie na wspólnotę innych wędrowców i chęć podjęcia wyzwania.
Zapisy na wędrówkę trwają do 15 maja. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.madryt2011.pl.