W Wielki Piątek, najważniejsze święto w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, luteranie na Śląsku Cieszyńskim wezmą udział w nabożeństwach z komunią. Będą wspominać zawarte przez śmierć Chrystusa na krzyżu przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem.
"Wielki Piątek to największe święto kościołów luterańskich na świecie, w tym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Luteranizm podkreśla rangę śmierci Jezusa za grzechy ludzkości. Mówimy o teologii krzyża. Bez tej ofiary chrześcijaństwo traci sens. Podobnie jak bez zmartwychwstania. W ten dzień odbędą się uroczyste nabożeństwa bez dzwonów z żałobną liturgią" - powiedział rzecznik Kościoła luterańskiego ksiądz Wojciech Pracki.
Podczas nabożeństw wierni wysłuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii, która udzielana jest pod postacią chleba i wina.
W luterańskich świątyniach odprawiane są w Wielki Piątek dwa nabożeństwa. Czytana lub śpiewana będzie "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił?) oraz "Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny..."). Podczas nabożeństw wielkopiątkowych na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem.
W świątyniach tradycyjnie zbierana będzie ofiara wielkopostna na działalność diakonijną. W Wielki Piątek luteranie poszczą. Od nabożeństwa w Wielki Czwartek, odprawianego na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły kościelne dzwony. Zabrzmią ponownie dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko- augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.