Tysiąc budek lęgowych dla małych ptaków, a także karmników rozdano we wtorek w Krakowie z okazji Walentynek. Akcję po raz dziewiąty zorganizowały krakowskie MPO i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka. Wszystkie domki zbudowano z materiałów z odzysku.
W tym roku rozdawanie budek i karmników odbyło się w dwóch lokalizacjach – najpierw przy nowo otwartym Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, a następnie przed magistratem. Wszędzie utworzyły się kolejki chętnych mieszkańców do odebrania i zawieszenia w swoim otoczeniu budek lęgowych. W sumie rozdano tysiąc takich domków dla ptaków.
Pośród tysiąca budek przygotowanych przez pracowników MPO były domki przeznaczone dla sikorek i wróbli, większych ptaków, jak kos czy szpak, a także dla jerzyków.
Krakowski aktywista i pomysłodawca Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka Waldemar Domański podkreślił, że akcja jest organizowana corocznie w Walentynki, bo budki lęgowe są prawdziwym symbolem tego święta. „One uosabiają życie, tam się budzi życie naszych braci mniejszych. Mamy potem świergolące miasto, czyste od robactwa” - zaznaczył Domański.
Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wspiera akcję ekologicznymi budkami lęgowymi, zbudowanymi z materiałów z odzysku. Jak poinformował prezes firmy Henryk Kultys, wykonują je doświadczeni pracownicy spółki komunalnej. W zakładowej stolarni powstają budki i karmniki z drewna odzyskanego ze starych mebli, pokryte daszkami wykonanymi z linoleum, papy czy innych nieprzemakalnych materiałów. Do tej pory wytworzono i rozdano ponad 20 tys. takich konstrukcji.
Według przedstawicieli MPO zaoszczędzone w ten sposób drewno odpowiada ponad 2,5 tys. drzew.
Organizatorzy instruują, że idealnym momentem do powieszenia budki jest druga połowa zimy, ale można to robić przez cały rok. Domek dla ptaków należy wieszać na drzewie, od strony południowo-wschodniej, na wysokości 3-4 metrów nad ziemią, w zacienionym i możliwie odludnym miejscu, nie na otwartej przestrzeni. Sąsiednie budki dobrze wieszać w odległości 30 metrów od siebie. Raz powieszoną budkę lęgową należy czyścić raz w roku, w terminie od połowy października do końca lutego.