Uczestniczyć w dziele stworzenia? Czy to możliwe? Tak, w programie edukacyjnym "Na ścieżkach wiary".
Widzowie siedzą w ruchomych fotelach. Przed nimi rozgrywa się bajecznie kolorowy spektakl dzieła stworzenia. Wspaniałe krajobrazy, ptaki na bezchmurnym niebie i ludzie w przepięknych krajobrazach. Czujemy lekki powiew wiatru i zapach lasu. Nawet delikatne muśnięcie bryzy. Te obrazy i pobudzające naszą wyobraźnię efekty są tylko jednym z elementów interaktywnego programu edukacyjnego „Na ścieżkach wiary”, jaki zaproponował swoim widzom Cinema Park.
Program na życzenie
Cinema Park to kino, w którym przez synchronizację obrazu i dźwięku oraz efektów specjalnych widz uczestniczy w różnych programach tematycznych. I to uczestniczy aktywnie. Program „Na ścieżkach wiary”, którego premiera odbyła się 7 listopada, nie jest jedynym przedstawionym widzom Cinema Park. Już wcześniej, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, widzowie mogli zajrzeć w głąb ludzkiego ciała, wyruszyć w podróż statkiem kosmicznym, czy popływać z rekinami. Na razie tego rodzaju programy można oglądać tylko w dwóch miastach w Polsce. Od 2000 roku w Warszawie, a od maja tego roku w Poznaniu, gdzie w istniejących multipleksach wydzielono pięć, specjalnie przystosowanych do prezentacji interaktywnych programów, sal.
„Na ścieżkach wiary” to pierwszy tego rodzaju program w Polsce. Został opracowany przy wsparciu teologiczno-merytorycznym kurii metropolitalnej w Warszawie. Większość uczestników stanowią grupy szkolne od czwartej klasy szkół podstawowych i uczniowie gimnazjum. Skąd pomysł realizacji programu, który ma nie tylko uczyć, ale również dostarczyć młodym uczestnikom doznań duchowych i pomóc znaleźć odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania? – Pomysły czerpiemy od nauczycieli, dlatego konsultacje z nauczycielami są dla nas bardzo ważne – wyjaśnia Monika Wolska, która odpowiada za program w Cinema Park.
Religia nie jest bajką
Według psycholog Małgorzaty Ohme, temat wiary jest coraz częściej ignorowany przez rodziców. Wielu rodziców, deklarując chęć zaszczepiania wiary katolickiej, jednocześnie pozostaje biernymi – przekonuje psychoterapeutka. – Religia w szkole i niedzielna Msza św. mają załatwić sprawę. A przecież trzeba w dziecku rozbudzać ciekawość, wyjaśniać, odpowiadać na trudne pytania. Współcześnie rozmowy o Bogu są dla rodziców, ale i dla nauczycieli, nie lada wyzwaniem. Wymagają jednocześnie ogromnej wrażliwości, uwagi i pomysłu: jak o tym mówić, by nie stało się to kolejną bajką, zapomnianą wśród innych, atrakcyjniejszych propozycji Walta Disneya. Taką szansą, by dziecko usłyszało o Bogu historię napisaną w jego własnym języku i namalowaną obrazami z jego rzeczywistości jest właśnie program „Na ścieżkach wiary”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz