Osoby kompetentne twierdzą, że Ojciec Święty w czasie swojego pontyfikatu zapisał około 85 tys. stron.
Wśród wielu wspaniałych darów słowa pisanego, jakie pozostawił nam Jan Paweł II, znajdują się książki, a jest w sumie pięć, które powinny być nam szczególnie bliskie, ponieważ ukazują postać i działalność Papieża z perspektywy bardzo zwyczajnej, poprzez wydarzenia i fakty biograficzne.
Przekroczyć próg nadziei, Dar i tajemnica, Tryptyk rzymski, Wstańcie, chodźmy!, Pamięć i tożsamość – w takiej kolejności ukazywały się te utwory, będące duchowym autoportretem Ojca Świętego. Każda z tych książek w nieco innej formie przybliża nam jego osobowość i głębię jego wiary. W każdej znajdujemy coś nowego, zaskakującego.
W rozmowie z Vittorio Messorim – Przekroczyć próg nadziei – szczególnie mocne wrażenie sprawia odpowiedź Papieża dotycząca granic Bożej milości: „Wydaje się, że [Chrystus] poszedł najdalej jak tylko mógł, dalej już iść nie mógł. Poszedł w pewnym sensie za daleko...! (...) Właśnie przez to, że Boga nazywał swoim Ojcem, że tego Boga tak bardzo objawiał sobą, iż zaczęto odnosić wrażenie, że za bardzo...! W pewnym sensie człowiek nie mógł już tej bliskości wytrzymać i zaczęto protestować”.
Dar i tajemnica w przejmująco szczery i prosty sposób odtwarza „historię” powołania Karola Wojtyły, pokazując, co znaczy „być kapłanem dzisiaj”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Babuchowski