Liturgia nie jest naszą własnością, ale skarbem Kościoła – podkreślił papież Benedykt XVI na zakończenie 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który zakończył się 22 czerwca w Quebecu. Papież zapowiedział, że kolejny kongres odbędzie się w Dublinie. w 2012 roku.
Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbywał się od 15 do 22 czerwca pod hasłem „Eucharystia Bożym darem dla życia świata”. Kanadyjskie miasto Quebec jako miejsce tego święta Eucharystii wybrał jeszcze Jan Paweł II, gdy 17 października 2004 r. zamykał poprzednie takie spotkanie w Guadalajarze w Meksyku. Z Polski w kongresie uczestniczyli m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Ryszard Karpiński z Lublina.
Kazanie przez satelitę
Msza św. kończąca kongres, tzw. Statio Orbis, została odprawiona w niedzielę 22 czerwca. Liturgii na Polach Abrahama z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych z 75 krajów świata przewodniczył legat papieski kard. Jozef Tomko. Wraz z nim koncelebrowało ją 40 kardynałów, 250 biskupów i 1500 kapłanów. Homilię wygłosił Benedykt XVI. Mszę św. przekazywano na żywo za pośrednictwem satelity z Watykanu. Kazanie było katechezą o różnych wymiarach Eucharystii i jej roli w życiu chrześcijanina. Ojciec Święty zachęcił do pogłębionej lektury konstytucji o liturgii Soboru Watykańskiego II. Wezwał szczególnie księży, by z należytym szacunkiem odnosili się do Eucharystii, a wszystkich wiernych zachęcił do poszanowania ról przynależnych kapłanom i świeckim w sprawowaniu Mszy św. „Liturgia nie jest naszą własnością, ale skarbem Kościoła” – dodał z mocą. Benedykt XVI przypomniał też o ważności adoracji Najświętszego Sakramentu i konieczność przystępowania do Komunii św. w stanie łaski uświęcającej, czemu służy sakrament pojednania. „Aby nigdy nie zabrakło ludowi Bożemu szafarzy, którzy karmiliby go Ciałem Chrystusa, potrzeba nam prosić Pana, by udzielił swemu Kościołowi daru nowych księży. Proszę was także o przekazanie tego wołania o kapłanów młodym ludziom, aby przyjęli je z radością i bez lęku odpowiedzieli Chrystusowi. Nigdy nie doznają zawodu. Oby rodziny były kolebką powołań” – powiedział Papież.
Niegdyś oaza, teraz pustynia
„Sam proces przygotowania już był wielkim darem. Potrzebujemy prawdziwego Zesłania Ducha Świętego” – podkreślił na rozpoczęcie kongresu prymas Kanady i metropolita Quebecu kard. Marc Quellet. Organizowanie kongresów eucharystycznych ma na celu pobudzić i pogłębić życie eucharystyczne. Kiedyś kanadyjska prowincja Quebec była oazą katolicyzmu, dziś to duchowa pustka. Międzynarodowy Kongres odbywał się w 70. rocznicę Narodowego Kongresu Eucharystycznego, podczas którego premier regionu Quebec Maurice Duplessis w obecności władz kościelnych intronizował krzyż w lokalnym parlamencie jako znak przywiązania mieszkańców do religii katolickiej. Rozpoczęła się wówczas bardzo ścisła współpraca między władzami państwowymi i Kościołem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby zachowano złoty środek.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Robert Nocek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej