1,6 mln dolarów dla Polaka

Ks. Michał Heller został laureatem tegorocznej edycji międzynarodowej Nagrody Templetona. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tę największą pieniężną nagrodę na świecie.

Decyzję o przyznaniu ks. Hellerowi prestiżowej nagrody ogłoszono 12 marca, dokładnie w 72. rocznicę jego urodzin, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Światowej sławy polski filozof, teolog i kosmolog został wyróżniony za działalność dotyczącą relacji między religią, teologią a naukami przyrodniczymi, zwłaszcza za „oryginalne koncepcje na temat genezy i przyczyn powstawania wszechświata”. Czym zajmuje się ks. prof. Michał Heller? Najczęściej przedstawia się go jako kosmologa, filozofa i teologa. – Mam wiele kierunków zainteresowań – mówi o sobie tegoroczny laureat Nagrody Templetona. – Dzięki temu mogę być najlepszym matematykiem wśród filozofów i najlepszym filozofem wśród matematyków – dodaje z humorem. Przyznaje, że jego sztandarową dziedziną jest kosmologia. Kosmologia to – jak mówi ks. prof. Heller – nauka z pogranicza astronomii i fizyki teoretycznej. Szuka odpowiedzi na pytania o pochodzenie, ewolucję i strukturę wszechświata.

Hojniejszy niż Nobel
Nagroda Templetona bywa nazywana teologicznym Noblem. Jest przyznawana za budowanie mostów między religią a nauką i za szukanie wartości duchowych. Została ustanowiona w 1972 roku przez brytyjskiego finansistę, przedsiębiorcę i filantropa, amerykańskiego pochodzenia sir Johna Templetona. Jej oficjalna nazwa brzmiała wówczas: „Nagroda Templetona za Postęp w Religii”. W 2001 r. nazwa ta została zmieniona na: „Nagroda Templetona za Postęp w Odkryciach w Dziedzinie Rzeczywistości Duchowych”. Zmieniła się nazwa, ale nie zmienił się fakt, że jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie religijne i naukowe o największej wartości materialnej przyznawane indywidualnemu naukowcowi. Laureat otrzymuje 1,6 miliona dolarów. To kwota przewyższająca finansową wartość Nagrody Nobla. Sir John Templeton chciał w ten sposób podkreślić, że odkrywanie i badanie wartości duchowych oraz ich związku z wiedzą jest ważniejsze niż odkrycia naukowe nagradzane medalem Nobla. Pierwszą laureatką Nagrody Templetona była w 1973 roku Matka Teresa z Kalkuty. Rok później to prestiżowe wyróżnienie otrzymał założyciel wspólnoty z Taizé brat Roger. Wśród laureatów byli także zmarła w ostatnich dniach Chiara Lubich, Aleksander Sołżenicyn, kard. Leon-Joseph Suenens, kaznodzieja Billy Graham, fizyk Charles Townes, kosmolog John Barrow czy filozof Charles Taylor.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wiesława Dąbrowska-Macura