Na 80. urodziny i 2. rocznicę wyboru otrzymujemy od Papieża niezwykły prezent: książkę „Jezus z Nazaretu”. Jest ona fascynującym świadectwem osobistej wiary, teologicznej erudycji i mądrości pasterskiej Benedykta XVI.
Kiedy kard. Ratzinger obejmował urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary, prosił papieża Jana Pawła II o zachowanie prawa do publikowania prywatnych dzieł teologicznych. Jako człowiek rozmiłowany w teologii nie chciał być tylko urzędnikiem publikującym oficjalne dokumenty. Chciał pozostać twórczym teologiem piszącym pod własnym nazwiskiem. Bogu dzięki, tak się stało.
Okazało się też, że sam Jan Paweł II, prócz oficjalnego nauczania, opublikował kilka osobistych książek z poezją włącznie, co w historii papiestwa jest czymś niespotykanym. Tak więc Benedykt XVI idzie przetartym szlakiem. Sam podkreśla we wstępie, że jego książka nie jest wypowiedzią Urzędu Nauczycielskiego, a do jej napisania długo przygotowywał się wewnętrznie. Jest ona wyrazem osobistego szukania „oblicza Pana” (Ps 27,8). „Zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie – podkreśla Papież. – Czytelniczki i czytelników proszę tylko o odrobinę sympatii, bez której niemożliwe jest jakiekolwiek zrozumienie”.
Zaczął kardynał, dokończył papież
Tłumacz, o. Wiesław Szymona, dominikanin, na pytanie, co osobiście najbardziej go poruszyło w tej książce, odpowiada: „Jako tłumacz zetknąłem się z pracami różnych teologów, ale tu uderza mnie przede wszystkim głęboka, osobista wiara Papieża. Tłumaczyłem wcześniejsze dzieła kard. Ratzingera i uważam go za największego z żyjących dziś teologów. To nigdy nie jest sucha, akademicka teologia, ale prawdziwa duchowa strawa, napisana klarownym, zrozumiałym językiem. To połączenie ogromnej kompetencji naukowej z własnym przekonaniem i przeżyciem. Pisze to człowiek, który sam chce zrozumieć swoją wiarę i przez to pomóc innym wierzyć, doprowadzić do Chrystusa”.
Pełny tytuł brzmi: „Jezus z Nazaretu. Część I: Od chrztu w Jordanie do Przemienienia”. Papież zapowiada powstanie drugiej części, jeśli dane mu będą jeszcze siły i czas. Książkę zaczął pisać jeszcze jako kard. Ratzinger w czasie letniego urlopu w 2003 r. Do sierpnia 2004 gotowe były rozdziały 1–4. Dokończył ją już jako Benedykt XVI, poświęcając pracy nad dziełem wszystkie wolne chwile. Oryginał powstał w języku niemieckim. W Niemczech dzieło ukazuje się 11 kwietnia. Data oficjalnej prezentacji w Watykanie to 13 kwietnia. Polskie tłumaczenie zostanie zaprezentowane dokładnie w dniu papieskich urodzin, czyli 16 kwietnia, do księgarń trafi 18 kwietnia, w drugą rocznicę konklawe.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Tomasz Jaklewicz