Zajrzeć do grobu św. Pawła

Czy niebawem będzie można zajrzeć do grobu św. Pawła? Zdecyduje o tym Papież. Na razie odsłonięto sarkofag, w którym prawdopodobnie pochowano Apostoła Narodów.

Otwarcie sarkofagu, znajdującego się w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami, zamknęłoby dyskusje na temat miejsca pochówku Apostoła Narodów. Po latach badań archeolodzy potwierdzili tylko, że sarkofag znajdujący się pod głównym ołtarzem jest prawdziwy. Nie są jednak całkowicie pewni, że znajduje się w nim ciało św. Pawła.

Apostoł pod ołtarzem
Potwierdzenie prawdziwości sarkofagu jest rewelacją archeologiczną. Prace wykopaliskowe w Bazylice św. Pawła za Murami trwały cztery lata. Podjęto je, gdyż wielu pielgrzymów przybyłych do Wiecznego Miasta z okazji Jubileuszu Roku 2000 było rozczarowanych, że nie można dotknąć, a przynajmniej zobaczyć grobu Apostoła Narodów.

– Zawsze byliśmy pewni, że grobowiec św. Pawła musi być pod ołtarzem – mówi kierujący pracami naukowców Giorgio Filippi, archeolog odpowiedzialny w Muzeach Watykańskich za zbiory epigraficzne. Sarkofag Apostoła Narodów, z którego bocznej strony zdjęto przykrywający go beton, jest już dobrze widoczny. Przez nową, przejrzystą posadzkę widać wyraźnie resztki apsydy bazyliki stojącej w tym miejscu w czasach Konstantyna. Właśnie w apsydzie, 130 centymetrów pod głównym ołtarzem, naukowcy odkryli cenny sarkofag.

Bazylika św. Pawła została ufundowana w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją miał być pogrzebany Apostoł. Został on stracony podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona. Zwłoki ukochanego mistrza zabrał jego uczeń Tymoteusz i pochował na pobliskim cmentarzu. Pamięć o grobie św. Pawła trwała do IV wieku. Gdy cesarz Konstantyn postanowił uczcić wielkiego męczennika chrześcijaństwa, wzniósł bazylikę dokładnie nad miejscem pochówku Apostoła. Świątynię zbudowano tak, że sarkofag z ciałem był doskonale widoczny. W ciągu wieków, najpierw rozbudowując, a następnie rekonstruując po pożarze bazylikę, stopniowo podnoszono poziom posadzki, aż grobowiec zupełnie został zakryty.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Beata Zajączkowska, dziennikarka Radia Watykańskiego