Za cztery lata świeccy, żona mężczyźni w Polsce będą wyświęcani na diakonów.
Zgłosiło się już kilkunastu kandydatów z całej Polski. A działamy zaledwie od czterech tygodni – cieszy się ks. Krzysztof Dębiec, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Przysieku pod Toruniem. – Informujemy ich, że zostaną przyjęci, jeśli przyniosą list polecający od swojego biskupa. Sądzę, że zgłosi się kilkudziesięciu mężczyzn. Ich formację zaczniemy już 1 października – dodaje.
Adwokat diakonem
List od swojego biskupa już dzisiaj ma pięciu mężczyzn z diecezji toruńskiej. Jest wśród nich Jan Suhak z Torunia, ojciec trojga dorosłych dzieci: Marcina, Marty i Damiana. Pan Jan prowadzi własną kancelarię adwokacką. Jego żona Małgorzata pracuje w dyrekcji lasów państwowych. Jak rodzina przyjęła jego decyzję? – Oni mnie mobilizują! Nie mogą się doczekać! – śmieje się. Jego starszy syn Marcin jest franciszkaninem, a córka Marta kandydatką u sióstr serafitek i jednocześnie studentką psychologii w Poznaniu. Młodszy syn Damian studiuje historię i prawo. – Zdecydowałem się, bo chcę głębiej poświęcić się Bogu i człowiekowi, chciałbym nieść Ewangelię. Zresztą, przez większość życia jakieś posługi w Kościele pełniłem: przez 15 lat byłem ministrantem, działałem w oazie, a teraz jestem we Franciszkańskim Zakonie Świeckich – zdradza.
Jan Suhak skończył prawo w 1978 roku, a 20 lat później teologię na ATK. Ukończył nawet teologiczne studia doktoranckie. Zrobił to, bo teologia z ogromną siłą go wciągała.
Jako nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej Jan uczestniczy m.in. w życiu zakładu opiekuńczo-leczniczego, który w Toruniu prowadzą siostry serafitki. Często prowadzi tam Różaniec czy Gorzkie Żale. Jeśli zostanie diakonem, będzie mógł wystawiać Najświętszy Sakrament i prowadzić nabożeństwa Słowa Bożego.
Warunek: 5 lat małżeństwa
Święcenia diakonatu będą mogli przyjąć żonaci mężczyźni, którzy skończyli 35 lat. Panowie ci muszą mieć też co najmniej pięć lat małżeńskiego stażu. Diakonem może zostać również nieżonaty, jeśli skończył 25 lat i zobowiąże się do życia w celibacie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Przemysław Kucharczak