Obraz Miłosierdzia Bożego przeniesiony

Litwa. 28 września przedstawiciele Kurii Arcybiskupiej w Wilnie wynieśli obraz Miłosierdzia Bożego z polskiego kościoła Świętego Ducha.

Po porannej Mszy św., gdy w kościele pozostały tylko trzy kobiety, kilku mężczyzn zdjęło obraz ze ściany i bocznym wejściem, przez zakrystię, wyniosło ze świątyni. Byli wśród nich administrator kościoła Świętego Ducha ks. Wiktor Bogdziewicz i rektor kościoła Miłosierdzia Bożego ks. Vaidas Vaiszvila. Następnego dnia w miejscu, gdzie przez ostatnich 20 lat wisiał obraz, parafianie zawiesili kartkę z napisem: „Tu wisiał obraz »Jezu, ufam Tobie«, skradziony przez kurię”.

Biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej, Juozas Tunaitis, twierdzi, że decyzja o przeniesieniu obrazu była uzgodniona zarówno z radą parafialną kościoła Ducha Świętego, która składa się z Polaków, jak i z członkiniami Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, rezydującymi w Wilnie i sprawującymi opiekę nad nowo utworzonym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w kościele Trójcy Świętej.

Walka o obraz Eugeniusza Kazimirowskiego z 1934 r. między polskimi parafianami a kurią rozpoczęła się wiosną 2004 r. Wówczas metropolita wileński kard. Audrys Juozas Baczkis wydał dekret o przeniesieniu obrazu do pobliskiego kościółka Świętej Trójcy. Po odbudowie stał się on świątynią Miłosierdzia Bożego. Decyzji tej sprzeciwili się Polacy, którzy m.in. od półtora roku czuwali w kościele dzień i noc, aby uniemożliwić potajemne zabranie obrazu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie