Zapisane na później

Pobieranie listy

Nie mogliśmy milczeć

Litwa zakazała patriarsze Cyrylowi wjazdu na swoje terytorium. Jednocześnie z Litewskiego Kościoła Prawosławnego usunięto grupę kapłanów protestujących przeciwko Cyrylowi. Wywołało to dyskusję o lojalności prawosławia uznającego kanoniczną zwierzchność Patriarchatu Moskiewskiego.

Andrzej Grajewski

|

GN 31/2022

dodane 04.08.2022 00:00

W przeszłości litewskie prawosławie było częścią metropolii kijowskiej, podporządkowanej Patriarchatowi Konstantynopolitańskiemu. Ten zmienił się pod koniec XVIII w., kiedy zwierzchnictwo nad tymi terenami przejęła Moskwa. Dzisiaj metropolia wileńska (55 parafii i 2 klasztory) ma status diecezji Patriarchatu Moskiewskiego. Od 2010 r. kieruje nią metropolita Innocenty (Wasiliew), Rosjanin wyznaczony na to stanowisko przez Cyryla. Prawosławna wspólnota na Litwie (licząca ok. 125 tys. osób) skupia wiernych wywodzących się z mniejszości narodowych – rosyjskiej, białoruskiej i ukraińskiej. W ostatnim czasie na Litwę przybyła jednak wielka fala uchodźców, najpierw z Białorusi, a obecnie z Ukrainy. Jest i niemała grupa Rosjan, kontestujących reżim Putina. Język rosyjski w Wilnie słyszy się wszędzie, co powoduje, że rośnie także ranga prawosławia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego