Multikulti do lamusa?

Niemcy. Próby stworzenia w Niemczech społeczeństwa wielokulturowego zdecydowanie zawiodły – stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Idea „mulitkulti”, czyli społeczeństwa, w którym ludzie o różnym zapleczu religijnym, kulturowym, etnicznym żyliby obok siebie szczęśliwie i zgodnie, nie sprawdziła się w praktyce, uznała Merkel, nie ukrywając jednocześnie, że odnosi to zwłaszcza do ponadczteromilionowej mniejszości muzułmańskiej.

To pierwsze tak mocne wystąpienie Merkel dotyczące tej kwestii. Jej zdaniem, w przeszłości stawiano zbyt mało wymagań wobec imigrantów, którzy powinni robić więcej, by zintegrować się z niemieckim społeczeństwem, zwłaszcza zaś uczyć się języka, by móc uczęszczać do szkół i znaleźć sobie miejsce na rynku pracy.

– Na początku lat 60. nasz kraj zaprosił pracowników z zagranicy – przypomniała Merkel. – Oszukiwaliśmy się przez jakiś czas; mówiliśmy „oni nie zostaną, któregoś dnia odejdą”, ale rzeczywistość jest inna – powiedziała. Merkel jasno postawiła jednak sprawę, że imigranci nadal są mile widziani w Niemczech.

Nawiązała szczególnie do ostatniej wypowiedzi prezydenta Christiana Wulffa, który stwierdził, że islam jest „częścią Niemiec”, tak jak chrześcijaństwo czy judaizm. – Nie powinniśmy być krajem, który sprawia przed światem wrażenie, że ci, którzy natychmiast nie nauczą się mówić po niemiecku, nie są tu mile widziani – zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - jck/PAP