Częstochowa. Około tysiąca moderatorów i animatorów Ruchu Światło–Życie obradowało i modliło się na Jasnej Górze podczas 33. Kongregacji Odpowiedzialnych. Spotkanie odbywało się od 22 do 24 lutego pod hasłem: „Czyńcie uczniów”.
Uczestniczyli w nim oazowicze nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Słowacji, Czech i Niemiec. Gościem specjalnym był Amerykanin Larry Thompson, protestant, dyrektor Ruchu Nowego Życia na Europę Środkowo-Wschodnią, który przed laty współpracował z ks. Franciszkiem Blachnickim, założycielem ruchu oazowego. Podczas swoich dwóch wystąpień Thompson pokazywał ewangeliczny ideał „czynienia uczniów”. Ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny ruchu, w słowie programowym wskazał na zadania, które stoją dziś przed oazą.
Mówił m.in. o potrzebie bardziej dynamicznej i twórczej ewangelizacji oraz o zaangażowaniu ruchu w duszpasterstwo Polaków na emigracji. Ks. Tomasz Jaklewicz przedstawił diagnozę sytuacji Kościoła w Polsce A.D. 2008. Odważni kościelni liderzy, pogłębiona duchowość, żywe wspólnoty wiary i uzasadnianie wiary w komunikatywnym języku – to, zdaniem prelegenta, najważniejsze wyzwania obecnego czasu. W kongregacji uczestniczył bp Adam Szal z Przemyśla, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło–Życie.
Bp Szal przewodniczył sobotniej Eucharystii; w homilii przypomniał, że jesteśmy formowani przez kochające dłonie Boga, tak jak glina w rękach garncarza. Podczas kongregacji modlono się o nowe wylanie Ducha Świętego dla wschodniej Europy, świeccy modlili się za duszpasterzy, a duchowni za świeckich. – Wyjeżdżamy umocnieni, z nowym zapałem. Ważne jest to, by nie tylko przyprowadzać ludzi do Kościoła, ale brać za nich odpowiedzialność i towarzyszyć im w drodze do dojrzałej wiary – podsumował obrady ks. Wodarczyk.
Ruch Światło–Życie jest najliczniejszym kościelnym ruchem w Polsce. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania. Skupia około 100 tysięcy osób należących do oaz Dzieci Bożych, oaz młodzieżowych i kręgów rodzin Domowego Kościoła. Podstawową metodą pracy ruchu są letnie rekolekcje oazowe (w ubiegłym roku uczestniczyło w nich 50 tys. osób) i praca roczna w małych grupach w parafii.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce