Komunikat w sprawie współpracy duchownych z SB

Krakowska kuria. Z bólem serca, na drugi dzień po wielkim wydarzeniu, jakim była pielgrzymka Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski, dowiadujemy się o nagłośnieniu sprawy współpracy niektórych duchownych ze środowiska krakowskiego ze Służbami Bezpieczeństwa PRL.

Odczytujemy w tym fakcie działanie na szkodę Kościoła, zmierzające do zatarcia w sercach i świadomości Polaków wartości, które Ojciec Święty nam przekazał.

Sposób podejścia do tej bolesnej sprawy przez kapłanów współpracujących z mediami jest daleki od tego, do czego wzywał Papież Benedykt XVI duchownych zebranych w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie: „Trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń, które żyły w innych czasach i w innych okolicznościach. Trzeba pokornej szczerości, by nie negować grzechów przeszłości, ale też nie rzucać lekkomyślnie oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych ówczesnych uwarunkowań”.

Zapowiedź opublikowania listy nazwisk kapłanów podejrzanych o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL budzi poważne zastrzeżenia natury moralnej z następujących powodów:
1. Taka lista może być sporządzona tylko na podstawie dokładnych badań całej sprawy, a nie w oparciu o jednostronne notatki pracowników Służb Bezpieczeństwa.
2. Publikacja imion i nazwisk odnotowanych jedynie w służbowych sprawozdaniach wrogów Kościoła i Boga jest zniesławieniem tych ludzi, których dane osobowe są w ten sposób ujawniane.
3. Sporządzenie i opublikowanie listy winno być poprzedzone rozmową z zainteresowanymi i wysłuchaniem ich zdania, uwzględniając przy tym ich postawę moralną.
4. Badania, mające na celu poznanie prawdy o człowieku i jego postępowaniu, powinny uwzględniać zarówno sprawiedliwość, jak też miłosierdzie. Ono jej nigdy nie usuwa, ale ją zawsze doskonali.

5. Publikowanie tego rodzaju listy winno brać pod uwagę również szkody moralne w sercach odbiorców tych wiadomości, gdyż prowadzi ono do podważania ich miłości do Kościoła i Chrystusa. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz zlecił badanie dokumentów zgromadzonych w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej pracownikom naukowym z Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Poza nimi żaden z księży nie otrzymał upoważnienia do publikacji wiadomości zawartych w tych archiwach.
Komisja „Pamięć i Troska” kończy pracę nad Memoriałem, przypominającym podstawowe zasady moralno-pastoralne, które muszą być uwzględnione w ocenie postaw zarówno winnych, jak i poszkodowanych.

Wszystkich, którym sprawy Kościoła leżą na sercu, prosimy o modlitwę, ufając, że Bóg w swej łaskawości zamieni czas bolesnych doświadczeń na czas łaski i miłosierdzia.
Kraków, 30 maja 2006.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce