Internetowy serwis popularno-naukowy PopSci.com opublikował listę 100 najbardziej innowacyjnych osiągnięć poprzedniego roku. Niektóre z nich pochodzą nie z tego świata.
W 2009 roku możemy kupić samochód, którego nie da się zarysować, odrzutowy plecak i telewizor cienki niemalże jak papier. W końcu właśnie powstaje drapacz chmur, który sam będzie sobie produkował energię, i satelita, który dostarcza w inteligentny sposób Internet tym, którzy akurat go potrzebują. Czy w ten właśnie sposób nie wyobrażaliśmy sobie dalekiej przyszłości? Przyszłość jest tutaj.
W „Gościu Niedzielnym” postanowiliśmy z listy 100 najbardziej innowacyjnych osiągnięć 2008 roku (zdaniem PopSci.com) wybrać te, które naszym zdaniem są najbardziej interesujące.
Z aparatu prosto do Internetu.
Wyprodukowana przez firmę Eye-Fi karta SD, na której przechowywane są zdjęcia w aparatach cyfrowych, ma wmontowany nadajnik sieci bezprzewodowej. Zrobione zdjęcie może natychmiast przesłać drogą radiową na wskazany wcześniej adres komputerowy. To zresztą może mieć dosyć niespodziewane konsekwencje. Pewnej turystce w czasie wakacji skradziono aparat cyfrowy z kartą Eye-Fi SD. Złodzieje aparatem robili sobie zdjęcia, a ten automatycznie wysyłał fotki na adres komputera właścicielki cyfrówki. Ta rozpoznała złodziei i odzyskała aparat. Cena: Eye-Fi SD 2GB: 80 dolarów.
• Szczegóły na: www.eye.fi
Strój dla championów.
Brytyjska firma Speedo dzięki technologiom niemalże kosmicznym wyprodukowała strój pływacki. Poszczególne jego części szyte, a właściwie klejone są tak, że na stroju nie ma śladu jakiejkolwiek wypukłości. Poza tymi, które zaprojektowano. Strój wymusza na pływaku przyjęcie w wodzie optymalnej postawy (ustalonej w tunelu hydrodynamicznym). Konsultantem projektu była amerykańska agencja kosmiczna NASA. Materiał, z którego strój wykonano, wygląda jak guma, ale jest bardzo lekki. W odpowiedni sposób modeluje mięśnie i nie pozwala im wpadać w drgawki, które zwiększają opór. Strój – nazwany drugą skórą pływaka – zakłada się ponad 20 minut i potrzeba do tego pomocy osób trzecich. Cena (w zależności od modelu) wynosi ponad 500 dolarów.
• Szczegóły na: speedo.com
Superszybki, inteligentny Internet.
Kazuna to satelita należący do Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA. Został wystrzelony w przestrzeń w lutym 2008 roku. Dostarcza najszybszego Internetu satelitarnego (1,2 gigabitów na sekundę) nie tylko mieszkańcom Japonii, ale także południowych krańców Azji. Ta szybkość jest 500 razy większa niż średnia prędkość Internetu w USA. Ponadto Kazuna z orbity okołoziemskiej „widzi”, na jakim obszarze sza-leje burza i w to miejsce kieruje silniejszy sygnał internetowy. Po co? Po to, by pochłaniająca sygnał gruba warstwa chmur nie uniemożliwiła korzystania z Internetu.
• Szczegóły na: www.jaxa.jp/index_e.html
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Tomasz Rożek